Reklama

Nawigacja

Żaglowiec Pogoria nietypowo uczcił stulecie AGH. Z użyciem GPS

Zrzut ekranu z komputera nawigacyjnego żaglowca STS Pogoria. Źródło ilustracji: agh.edu.pl
Zrzut ekranu z komputera nawigacyjnego żaglowca STS Pogoria. Źródło ilustracji: agh.edu.pl

W nocy z 20 na 21 lutego br. żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość 1 mili morskiej.

Inicjatywa była pomysłem pracowników, studentów oraz absolwentów AGH, którzy w ramach obchodów jubileuszowych uczelni uczestniczą obecnie w „Rejsie 100-lecia AGH” na pokładzie Pogorii. Podczas wczorajszego odcinka podróży załoga rejsu zaproponowała kapitan Annie Kiełbik-Piwońskiej, aby z okazji jubileuszu ich Alma Mater „napisać” żaglowcem na wodzie „100 AGH”.

Stała załoga żaglowca zgodziła się podjąć to trudne wyzwanie i w ten sposób powstał gigantyczny napis widoczny dzięki sygnałom GPS. Odległość, którą przepłynęła Pogoria, aby go wykonać to 10 mil morskich, co udało się dzięki precyzyjnemu manewrowaniu głównego mechanika statku. 

Podróż załogi z AGH rozpoczęła się w sobotę 16 lutego. Dotychczas żaglowiec pokonał trasę, która obejmowała porty w Loano, Portovenere, Portoferraio oraz Civita Vecchia. Aktualnie (o poranku 21 lutego 2019) Pogoria kieruje się w stronę Porto Ercole. Organizatorem rejsu ze strony krakowskiej uczelni jest Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun, dr inż. Grzegorz Michta. Wszyscy członkowie wyprawy biorą czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona jest na cztery wachty, z których każda pracuje pod kierunkiem doświadczonego oficera.

image
Załoga AGH. Źródło zdjęcia: agh.edu.pl

Podróż potrwa do 23 lutego.

Ślad GPS na mapie można zobaczyć pod tym adresem.

Źródło: AGH

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!