Reklama

KOSMONAUTYKA

Senat USA za zwiększeniem budżetu NASA

Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy'ego. Fot. NASA / nasa.gov
Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy'ego. Fot. NASA / nasa.gov

Senat USA uchwalił skorygowaną wersję planu finansowania działań narodowej agencji kosmicznej na 2017 rok. Odbiega ona od krytykowanej prezydenckiej propozycji budżetu NASA, zakładając odmienne rozłożenie priorytetów wydatkowania i ogólne zwiększenie przydziału dostępnych środków. Zgodnie z propozycją senatorów amerykańska agencja kosmiczna miałaby dysponować kwotą 19,3 mld USD. 

Amerykański senat przyjął skorygowany plan finansowania działalności narodowej agencji kosmicznej na 2017 rok. Zaakceptowana koncepcja różni się od pierwotnie zgłoszonej rządowej propozycji budżetu, zakładającej poważne cięcia wydatków na cele operacyjne NASA. Prezydencki plan przewidywał ograniczenie ogólnej puli środków do poziomu 19 miliardów USD – o blisko 260 milionów USD mniej, niż w budżecie obowiązującym w 2016 roku.

Zgodnie z propozycja amerykańskiego Senatu, NASA miałaby uzyskać dofinansowanie w kwocie bliskiej 19,3 miliarda USD (o 21 milionów USD więcej, niż w ubiegłym roku). Oprócz tego, przewidziano zwiększenie wydatków na kluczowe projekty eksploracyjne i misje kosmiczne z użyciem nowych platform rakietowych. Znajdują się wśród nich te obszary, które zgodnie z prezydenckim planem budżetowym miały zostać najbardziej okrojone – projekt ciężkiego pojazdu rakietowego, Space Launch System (otrzyma 2,15 miliarda USD, zamiast proponowanych przez rząd 1,31 miliarda USD) oraz platforma lotów załogowych Orion (1,3 miliarda USD, przy uprzednio zakładanej kwocie 1,12 miliarda USD).

Senackie postanowienia w sprawie NASA to jeden z pośrednich etapów amerykańskiej procedury administracyjnej zmierzającej do przyjęcia uchwały budżetowej na kolejny rok rozliczeniowy. Zanim w życie wejdzie wersja obowiązująca, projekt planu finansowego czeka jeszcze weryfikacja i zaopiniowanie przez Izbę Reprezentantów oraz dalsze uzgodnienia z udziałem obu izb Parlamentu USA. Za termin rozpoczęcia nowego roku rozliczeniowego uznaje się domyślnie początek października.

Czytaj też: USA – Biały Dom zgłasza propozycje cięć do budżetu NASA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!