Reklama

W dniu 2 października br. amerykańska spółka United Launch Alliance (ULA) – joint venture koncernów Boeing i Lockheed Martin - odnotowała setny z kolei udany start rakiety z ładunkiem na orbitę. Oznacza to, że od momentu powstania przedsiębiorstwa w 2006 r. rakiety należące do ULA charakteryzują się stuprocentową skutecznością.

Podczas inauguracyjnego rejsu rakieta nośna Atlas V, która wystartowała z przylądka Cape Canaveral na Florydzie, wyniosła na orbitę okołoziemską meksykańskiego satelitę komunikacyjnego Morelos-3. Dołączył on do systemu MEXSAT, który obecnie składa się z trzech satelitów należących do Ministerstwa Komunikacji i Transportu. Jego celem jest dostarczanie łączności telefonicznej, dostępu do danych i telewizji w Meksyku, przede wszystkim na terenach wiejskich. Nowy satelita ma być także wykorzystywany przez meksykańskie siły bezpieczeństwa.

Kolejny, 101 start ULA jest planowany na 8 października br., będzie miał miejsce w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Rakieta Atlas V ma wynieść na orbitę satelitę NROL-55 dla amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania (ang. National Reconnaissance Office), które zajmuje się rozpoznaniem strategicznym dla Departamentu Obrony. Razem z nim w przestrzeń okołoziemską ma zostać wysłanych 13 miniaturowych satelitów CubeSat o masie nie większej niż 1,33 kg.  Dziewięć z nich będzie należeć do NRO, a pozostałe cztery do NASA.

United Lauch Alliance (ULA) używa obecnie rakiet nośnych typu Atlas V, Delta IV, Delta IV Heavy i Delta II. Firma rozwija też system nowej generacji Vulcan. Jego pierwszy lot jest planowany na 2019 rok. ULA chce stworzyć dla pierwszego stopnia tej rakiety silniki wielorazowego użytku, które oddzielałyby się od pojazdu, a następnie mogłyby przetrwać lot powrotny przez atmosferę.

United Launch Alliance miał od momentu swojego powstania monopol w wojskowym programie wynoszenia ładunków w kosmos. Obecnie zmienia się to wraz z certyfikowaniem przez siły powietrzne rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Po raz pierwszy oba przedsiębiorstwa będą rywalizować ze sobą o kontrakt na wyniesienie na orbitę satelity systemu GPS III, które zaplanowano na 2018 rok. 

(AH)

Czytaj więcej: Potentaci będą rywalizować o kontrakty w amerykańskim programie kosmicznym

Reklama
Reklama

Komentarze