Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Skafander dla astronautów SpaceX. „Funkcjonalność i estetyka”

Elon Musk upublicznił na jednym z portali społecznościowych zdjęcie przedstawiające nowy skafander kosmiczny wyprodukowany przez SpaceX. Fotografia ma ukazywać w pełni funkcjonalny, przetestowany w próżni egzemplarz kombinezonu, który jednocześnie zaskakuje swoją stylistyką i dopasowaniem do ludzkiej sylwetki. W swoim wpisie autor przyznaje zresztą, że pogodzenie ze sobą tych dwóch aspektów – funkcjonalności i estetyki, było największym wyzwaniem całego projektu.

Zdjęcie i krótki komentarz Elona Muska na temat ukazanego fragmentu skafandra kosmicznego produkcji SpaceX pojawiły się na Instagramie z datą 23 sierpnia 2017 roku. Szef amerykańskiej firmy opisał fotografię jako „pierwsze zdjęcie” nowego, autentycznego kombinezonu astronautycznego z logiem SpaceX. Zarówno sam wygląd, jak i załączony opis przedstawionego skafandra autorstwa Muska zwracają uwagę na przyjęty kierunek realizacji tego typu projektu. Jak przyznał sam zainteresowany, głównym celem i zarazem największym wyzwaniem w wykonaniu kombinezonu było pogodzenie ze sobą funkcjonalności oraz estetyki.

Fot. Elon Musk-SpaceX via Instagram

Choć zdjęcie ukazuje jedynie fragment górnej części skafandra, rozpoznawalne są cechy charakterystyczne całego projektu. Tym, co szczególnie zwraca na siebie uwagę w wyglądzie kombinezonu, jest jego zwarta budowa i dopasowanie do ludzkiej sylwetki. Jak podkreśla szef SpaceX, udało się to osiągnąć bez utraty właściwości ochronnych i ciśnieniowych, choć stanowiło to nie lada problem przy realizacji projektu. Skafander miał już dowieść swojej funkcjonalności w trakcie restrykcyjnych testów w próżni.

Publikując pierwsze zdjęcie skafandra SpaceX, Musk zapowiedział równocześnie rychłe ujawnienie kolejnych materiałów dających lepszy wgląd w cały projekt. Dalsze zdjęcia mają być dostępne na przestrzeni kolejnych dni.

SpaceX rywalizuje w przedmiocie projektu nowego skafandra kosmicznego z firmą Boeing w ramach dwóch niezależnych kontraktów z NASA na obsługę przyszłych misji załogowych Agencji, w tym na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Konkurent SpaceX zaprezentował swoją koncepcję jeszcze w styczniu 2017 roku. Wzór kombinezonu „Boeing Blue” charakteryzuje się wygodnym, lekkim i praktycznym wykonaniem, ukierunkowanym na utrzymanie jak najszerszego zakresu ruchów astronauty.

Czytaj też: Boeing zaprezentował nowe skafandry do lotów na ISS [Wideo]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!