Skarga SpaceX przeciw rządowi USA. W tle wynik konkursu na nowe systemy nośne

24 maja 2019, 11:00
39745614053_65a8064ea9_k
Fot. SpaceX via flickr.com

Znany od października 2018 roku rezultat kluczowego zamówienia US Air Force na opracowanie nowej generacji rodzimych rakiet kosmicznych został oficjalnie podważony przez jednego z odrzuconych oferentów, spółkę SpaceX. Zaskakująca dla niektórych porażka firmy Elona Muska w pierwszej fazie rządowego programu rozwojowego (Evolved Expendable Launch Vehicle) była już wcześniej przedmiotem zastrzeżeń zgłoszonych do komisji konkursowej, która jednak oddaliła zażalenie w dniu 18 kwietnia 2019 roku. Wobec tego, SpaceX zdecydował się skierować swoją skargę do federalnego sądu odwoławczego.

Utrzymywana początkowo w tajemnicy treść oficjalnego odwołania SpaceX, złożonego 17 maja br. do krajowego trybunału rozpatrującego skargi przeciw rządowi USA (United States Court of Federal Claims), została podana do publicznej wiadomości kilka dni później, w środę 22 maja. W zawierającym 79 stron pisemnym uzasadnieniu zarzucono komisji konkursowej US Air Force „arbitralne i niezgodne z prawem” uniemożliwienie SpaceX realizacji jednego z trzech intratnych kontraktów rozwojowych (Launch Service Aggrement) w pierwszej fazie programu Evolved Expendable Launch Vehicle (EELV). Decyzję w tej sprawie ogłoszono 10 października 2018 roku, wskazując jako beneficjantów umów kolejno spółki Blue Origin (kontrakt o wartości 500 mln USD na rozwój rakiety New Glenn), United Launch Alliance (967 mln USD na rakietę Vulcan) oraz Northrop Grumman (762 mln USD na system nośny OmegA – dawniej NGL, wchłoniętej przez Northropa firmy Orbital ATK).

Wobec tak skomponowanej listy wykonawców, SpaceX zarzucił rządowej komisji sprzyjanie konsorcjum ULA i spółkom powiązanym z tym podmiotem wspólnym łańcuchem produkcyjno-technologicznym (zarówno Blue Origin, jak i Northrop Grumman tworzą komponenty składowe rakiety Vulcan). Za krzywdzące uznano także zakwalifikowanie przez siły powietrzne USA oferty SpaceX jako propozycji „wysokiego ryzyka” w zakresie lotów z rządowymi ładunkami cięższej kategorii C. Dodatkowo poskarżono się na zlekceważenie zaawansowania prac nad systemami Falcon na rzecz rozwiązań „pozostających w znacznej części jedynie na papierze”, które mają małe szanse na uzyskanie gotowości w perspektywie startów w drugiej fazie realizacji programu (domyślnie od 2022 roku).

Zastrzeżenia te stoją niejako w opozycji do uzasadnienia, jakie przedstawił wicesekretarz US Air Force ds. zamówień, Will Roper, krótko po zeszłorocznym ogłoszeniu wyników zaskarżanego konkursu. Reprezentant sił powietrznych podkreślał wówczas, że nadrzędnym założeniem wstępnej fazy programu EELV jest wsparcie rozwiązań zalążkowych, aby zwiększyć konkurencję na rynku systemów nośnych. SpaceX dysponował natomiast już w tym czasie w pełni przetestowaną ciężką rakietą Falcon Heavy. Roper podkreślił jednocześnie, że odrzucenie oferty SpaceX w pierwszym rozdaniu nie przekreśla dużych szans firmy na udział w drugim etapie naboru zgłoszeń (planowanym na 2020 rok). Celem następnej fazy EELV będzie bowiem wybór dwóch ostatecznych dostawców operacyjnych platform rakietowych.

W obliczu wniesienia skargi przez SpaceX, wszyscy trzej wytypowani dotąd wykonawcy LSA EELV zdecydowali się skorzystać z prawa włączenia się do sporu sądowego w charakterze stron wspierających stanowisko rządowe. Na niekorzyść SpaceX ma również świadczyć udokumentowane stanowisko samego Elona Muska, który na zarejestrowanym spotkaniu z ówczesnym wicesekretarzem obrony, Patrickiem Shanahanem, miał przyznać, że złożona przez SpaceX oferta była wadliwa. Stwierdzenie to uwzględniono w treści raportu z innego śledztwa, jakie prowadzono w sprawie podejrzeń o rzekome nadużycia Shanahana w kontekście jego wcześniejszych powiązań zawodowych z koncernem Boeing (w toku dochodzenia takowych nie stwierdzono).

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
bender
wtorek, 28 maja 2019, 21:20

Długa, nie mająca nic wspólnego z tematem wypowiedź pastuszka o wyimaginowanej postaci. Zero zawartości merytorycznej. Czemu moderator to w ogóle puszcza?

Davien
wtorek, 28 maja 2019, 21:15

Pastuszku widze że juz jestes w ostatnim stadium rusofilii wiec długo męczyc sie nie będziesz:)) Żegnaj:)

biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
poniedziałek, 27 maja 2019, 23:00

Davien-wreszcie jesteś (trochę późno i pan Stanley jest niezadowolony jak się wyraził ": ze swojego czołowego trolla"). Ja wiem, że Ty musisz działać na wielu frontach: Tu "głownie" na D24 ale też na "Space" i czasem na "Energetyce" (a przecież są i inne "fora"). My dalej Cię wspieramy ale jest "coraz ciężej" bo "sowieci" i inne "tałatajstwo" podnosi głowy a Twoje posty są w większości "beznadziejnie" a część wręcz "idiotyczna"-co dostrzegł nawet nasz 'najlepszy pasterz" i ograniczył ich czytanie krowom w oborze a to już samo w sobie jest niebezpieczne bo raz: uderza w prestiż naszego mocarstwa USA a dwa powoduje mniejszą wydajność krów i ograniczenie produkcji mleka a to już jest całkowita tragedia bo tym ok. 40 milionów naszych obywateli karmionych kartkami na żywność może tego mleka zabraknąć. Tak, że staraj się, wymyśl coś "nowego" poza stałymi bzdurkami, wiedzą z wikipedii i elementary school i tymi "debilnymi wstawkami" o "popłakaniu". Pana Stanley się niepokoi a to już jest "niebezpieczne" i jak się "wku.wi" to możesz "wylądować" na stanowisku starszego oborowego u Pana Albrechta. Ja Cię ostrzegam jako przyjaciel i tego nie lekceswsz, więc zamiast bełkotać o czymś o czym nie masz pojęcia i "popisywać" się "wiedzą" o której czytasz ale nic nie rozumiesz tj. o jakiś laserach, seascrimerach, rakietach, czołgach itd, itd. i przytaczania ich "konkretnych parametrów", idź w czystą propagandę czyli. że są "najlepsze, największe, najdłuższe, najszybsze, czy wręcz "najpiękniejsze" a nie podawaj wziętych przez Ciebie "z sufitu" liczb bo wtedy dochodzi do "tragedii" i niektórzy (zapewne w większości sowieckie trolle) po prostu Cie "masakrują" wykazując Twoja totalną ignorancję a to już bezpośrednio godzi w prestiż naszego najwspanialszego, najmądrzejszego, najsprawiedliwszego, najbardziej miłującego pokój, ludzi i zwierzęta i w ogóle wszelkie "naj, naj" naszego "mocarstwa". A więc głowa do góry, z cowbyskim pozdrowieniem: uhahahauhaha America first.

Davien
poniedziałek, 27 maja 2019, 15:11

Orbiter i znowu sie osmieszyłes:) Dragon 2 i CSS-100 leca w tym roku wiec bye bye Roskosmos i 8-0mln usd za każdego astronaute:) A to jak widac boli:))

anda
środa, 29 maja 2019, 12:16

Oj Davien a ty jak zwykle bajeczki piszesz - jakbyś coś nieco poczytał to prawie na pewno w tym roku nie polecą i to piszą amerykańscy specjaliści.

orbiter
sobota, 25 maja 2019, 20:36

I ponowne nici - same nie powodzenia tych rzekomo amerykańskich zakładów zajmujących się wysyłaniem satelitów ? O ludziach na ISS ...już nie ma mowy na co najmniej 5-10 lat ( Dragon i inne kapsułki ) ????

Tweets Space24