Reklama

Nawigacja

Sojuz wyniósł satelitę nawigacyjnego. Uzupełnienie systemu GLONASS

Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Rosjanie wystrzelili satelitę nawigacyjnego drugiej generacji, GLONASS-M. Urządzenia tego typu stanowią obecnie ważną rezerwę, będąc rozwiązaniem pomostowym. Mają zapewnić działanie rosyjskiej sieci GNSS do czasu wdrożenia do służby satelitów kolejnej generacji – GLONASS-K.

Rakieta nośna Federacji Rosyjskiej Sojuz 2-1B wystartowała 22 września br. o godzinie 2:02 naszego czasu, z kosmodromu w Plesiecku. Przy starcie pojazd wspierały cztery dodatkowe silniki boczne (strap-on boosters). Cała rakieta mierzyła wówczas 46 m, ważąc 308 ton.

Ładunek trafił na właściwą orbitę po około 3 godzinach i 30 minutach lotu. Za ostatnią fazę tej podróży odpowiadał górny stopień rakiety nośnej, Fregat. Satelita trafił na kołową, średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości 19 100 km i inklinacji 64,8⁰.

Roskosmos potwierdził, że z satelitą nawiązano łączność. O tym, że wystrzelenie urządzenia zakończyło się sukcesem, poinformowało rosyjskiej ministerstwo obrony.

Rozmiary satelity typu GLONASS-M (Uragan-M) to 2,4 x 3,7 m, przy rozpiętości paneli słonecznych sięgającej 7,2 m. Urządzenie waży 1 415 kg. 61 takich satelitów wyprodukowały zakłady Informacyjne Systemy Satelitarne imienia Reszetniewa (ISS Reshetnev), przy czym ostatnie Uragan-M powstały w 2015 r. Zapas kilku gotowych sztuk tego rodzaju satelitów, jaki pozostał po zakończeniu produkcji, służy uzupełnianiu liczby maszyn na MEO celem zapewnienia ciągłości działania GLONASS do czasu szerokiego wprowadzenia do służby urządzeń kolejnej generacji – GLONASS-K. Jak dotąd czynny jest w przestrzeni kosmicznej tylko jeden satelita GLONASS-K1, wyniesiony w 2014 r.

W momencie wystrzelenia najnowszego Uragan-M (nr 52), 22 września 2017 r., na średniej orbicie okołoziemskiej pozostawały 23 aktywne satelity konstelacji GLONASS. Spośród tej liczby 13 sztuk przekroczyło już swój nominalny, liczący 7 lat, okres przydatności do użycia.

Czytaj też: Proton-M wyniósł rosyjskiego satelitę komunikacyjnego. Do celów cywilnych i wojskowych

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!