Reklama

SATELITY

SpaceX otrzymał duże zamówienie od NASA

Artystyczna wizja satelity SWOT na orbicie. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech
Artystyczna wizja satelity SWOT na orbicie. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Koncern Elona Muska wyniesie na orbitę satelitę SWOT służącego do monitorowania oceanów. Wartość zamówienia wynosi 112 mln USD. Do wyniesienia sprzętu na orbitę w 2021 roku zostanie wykorzystana rakieta Falcon 9. Misja będzie realizowana przez NASA przy współpracy z francuską agencją kosmiczną CNES

Akronim SWOT oznacza misję kosmiczną Surface Water and Ocean Topography. Zadaniem zaangażowanego w nią satelity naukowego będzie obserwacja, jak wielkie zbiorniki wodne zmieniają się w czasie. Przelatując bardzo blisko ziemskich biegunów satelita będzie zapewniał obserwacyjne pokrycie całej planety dwukrotnie na każde trzy tygodnie działania.

Misja SWOT realizowana będzie przez NASA przy współpracy z francuską agencją kosmiczną CNES. Francuzi odpowiadają za dostarczenie satelity, a jego skonstruowanie zlecili firmie Thales Alenia Space. Przewidywana waga satelity w momencie startu to 2 tony. Będzie on wyposażony w instrument InSAR działający w paśmie Ka.

Kontrakt na wyniesienie satelity w przestrzeń kosmiczną trafił do SpaceX. Dla firmy Muska będzie to już trzecie tego typu zamówienie realizowane dla NASA, nie licząc lotów do ISS. W styczniu br. rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę Jason-3. Wartą 82 mln USD umowę na wykonanie tej usługi zawarto w 2012 r. Z kolei w roku 2014 NASA zakontraktowała wyniesienie około 2017 r. satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) za 87 mln USD.

W ramach wartego 112 mln USD zamówienia na wystrzelenie SWOT SpaceX będzie odpowiedzialny m.in. za przygotowanie rakiety, integrację ładunku, śledzenie satelity oraz wsparcie w pozyskiwaniu danych i otrzymywaniu danych telemetrycznych. Zgodnie z planem satelita Surface Water and Ocean Topography poleci rakietą Falcon 9. Start ma nastąpić w kwietniu 2021 r. z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!