Reklama

Technologie wojskowe

SpaceX wysłał w kosmos tajny ładunek dla rządu USA [WIDEO]

Fot. SpaceX via Facebook
Fot. SpaceX via Facebook

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę zagadkowego satelitę Zuma. Jego misja owiana jest ścisłą tajemnicą. Był to pierwszy start w przestrzeń kosmiczną w tym roku.

Falcon 9 wystartował w poniedziałek 8 stycznia 2018 r. o godzinie 02:00 CET. Rakieta wzbiła się ze stanowiska Launch Complex-40 bazy Sił Powietrznych USA na Przylądku Canaveral. Gotowy do startu pojazd mierzył 70 m wysokości. Po wystrzeleniu skierował się na północny wschód.

Dolny stopień rakiety nośnej odłączył się po dwóch minutach i dziewiętnastu sekundach lotu, wznosząc się maksymalnie na wysokość 125 km. Po trzech minutach i ośmiu sekundach lotu miało miejsce odrzucenie aerodynamicznej osłony chroniącej ładunek. Pierwszy człon rakiety bezpiecznie wylądował w strefie Landing Zone 1. Przyziemienie nastąpiło po mniej więcej 8 minutach od startu.

O wyniesionym satelicie, określanym kryptonimem „Zuma”, wiadomo bardzo niewiele. Urządzenie zostało wyprodukowane dla rządu Stanów Zjednoczonych przez przedsiębiorstwo Northrop Grumman, z zachowaniem najwyższych standardów tajności. Nie podano do wiadomości publicznej, jakie zadania będzie ono wykonywać na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), gdzie dostarczył je Falcon 9. Nie jest nawet jasne, która z rządowych agencji USA sprawuje pieczę nad Zumą. Oficjalnie wyparło się tego jednak National Reconnaissance Office (NRO).

W 2018 roku SpaceX planuje przeprowadzenie razem około 30 misji kosmicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!