Reklama

KOSMONAUTYKA

Start rakiety Pegasus XL. Obserwatorium meteorologiczne NASA na orbicie

  • Rakieta nośna Pegasus XL z satelitami CYGNSS podczepiona pod samolotem L-1011, Fot. NASA
    Rakieta nośna Pegasus XL z satelitami CYGNSS podczepiona pod samolotem L-1011, Fot. NASA

Z Centrum Kosmicznego NASA na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała misja orbitalnego obserwatorium meteorologicznego o nazwie Cyclone Global Navigation Satellite System (CYGNSS). Pomyślną operację zakotwiczenia konstelacji na orbicie przeprowadzono z użyciem odpalanej z powietrza rakiety nośnej Pegasus XL firmy Orbital ATK. Rakieta rozpoczęła swój udany lot po osiągnięciu startowego pułapu z pomocą specjalnie zmodyfikowanego samolotu L-1011 Stargazer.

Złożone z ośmiu małych satelitów obserwatorium meteorologiczne CYGNSS (Cyclone Global Navigation Satellite System) rozmieszczono na wyznaczonej orbicie w dniu 15 grudnia 2016 roku ok. godz. 14.50 czasu polskiego. Elementy systemu dotarły do miejsca przeznaczenia na pułapie 508 km nad Ziemią po blisko 15 minutach samodzielnego lotu rakiety nośnej Pegasus XL, odpalonej z pokładu samolotu L-1011 Stargazer. Maszynie towarzyszył podczas operacji należący do NASA myśliwiec F-18. Operację wystrzelenia konstelacji instrumentów NASA obsłużyła spółka kosmiczna Orbital ATK. Poprzednia próba odpalenia rakiety w dniu 12 grudnia br. została odwołana z powodu anomalii w systemie hydraulicznym odpowiedzialnym za jej separację od nosiciela. 

Rakieta nośna Pegasus XL z satelitami CYGNSS podczepiona pod samolotem L-1011, fot. NASA TV

System CYGNSS będzie miał za zadanie dokonywać pomiarów i dostarczać informacji dotyczących ruchów mas powietrza w atmosferze ziemskiej związanych z występowaniem huraganów i burz tropikalnych. W tym celu poszczególne instrumenty składowe obserwatorium będą wykorzystywały sygnał radiowy systemu nawigacji satelitarnej GPS, by właściwie zmierzyć prędkości wiatru przy powierzchni oceanu. Monitorowaniu będzie podlegał pas powierzchni Ziemi pomiędzy równoleżnikami 35 stopnia szerokości geograficznej północnej i południowej.

CYGNSS
Jeden z satelitów CYGNSS. Ilustracja: NASA / nasa.gov

Działanie nowego systemu satelitarnego ma znacząco poprawić możliwości prognozowania wspomnianych gwałtownych zjawisk atmosferycznych i udoskonalić systemy wczesnego ostrzegania przed ich uderzeniem. W porównaniu do obecnych możliwości monitorowania postępu huraganów CYGNSS będzie mógł zapewnić znacznie wyższą częstość i dokładność pomiarów, umożliwiając rejestrowanie danych nawet co 7 godzin, zamiast dotychczasowych 72. Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł do tej pory blisko 157 milionów USD.

Czytaj też: Ogromny samolot platformą startową dla rakiet nośnych Orbital ATK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!