Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Surowce z kosmosu coraz bliżej Ziemi

Ilustracja: Moon Express
Ilustracja: Moon Express

W drugim tygodniu lipca 2017 r. pojawiły się dwie ważne informacje związane z problematyką wydobywania i wykorzystania surowców w przestrzeni kosmicznej. Uwagę przykuło ogłoszenie przez amerykańskie przedsiębiorstwo Moon Express planów sprowadzenia na Ziemię pierwszych próbek surowców z Księżyca wydobytych w celach komercyjnych do 2020 roku. Drugim istotnym wydarzeniem natomiast jest uchwalenie przez Izbę Deputowanych Wielkiego Księstwa Luksemburg ustawy o poszukiwaniu i wykorzystaniu surowców w przestrzeni kosmicznej.

Komercyjne próbki z Księżyca już za trzy lata

12 lipca 2017 Moon Express ogłosiło swoje ambitne plany wysłania w ciągu trzech najbliższych lat trzech misji na Księżyc, których finalnym efektem ma być sprowadzenie na Ziemię próbek, których własność znajdować się będzie w rękach prywatnych. Lunar Scout ma być pierwszą komercyjną misją wysłaną na Srebrny Glob.  Celem drugiej misji – Lunar Outpost – ma być południowy biegun naszego satelity, gdzie założony ma zostać posterunek badawczy dedykowany poszukiwaniu wody oraz surowców mineralnych. Największe znaczenie będzie mieć trzecia i ostatnia misja -  Harvest Moon – która planowana jest na rok 2020. Ma ona sprowadzić pierwsze należące do prywatnego podmiotu próbki z powierzchni Księżyca, do wykorzystania w celach komercyjnych i naukowych.

Pierwszy w Europie i drugi na świecie

Doniesienia zza oceanu zbiegły się w czasie z uchwaleniem przez parlament Luksemburga ustawy o poszukiwaniu i wykorzystaniu surowców w przestrzeni kosmicznej, co oznacza, że Luksemburg jest pierwszym w Europie a drugim po Stanach Zjednoczonych Ameryki państwem, którego ustawodawstwo gwarantować będzie prywatnym podmiotom prawo własności surowców wydobytych przez nie w przestrzeni kosmicznej.

Zgodnie z przepisami rzeczonej ustawy misje, których celem będzie poszukiwanie, wydobywanie oraz wykorzystywanie surowców znajdujących się w kosmosie, będą mogły odbywać się jedynie po uzyskaniu przez operatora zezwolenia wydanego na jego pisemny wniosek przez ministra właściwego do spraw przemysłu i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Ustawa wprowadza także ograniczenia co do formy prawnej operatora. Zgodnie z jej przepisami mogą nim być jedynie odpowiednie spółki prawa luksemburskiego (société anonyme, société encommandite par actions,société à responsabilité limitée) oraz spółka europejska posiadająca swoją siedzibę na terytorium Wielkiego Księstwa. Koszt wniesienia wniosku oscylować będzie między 5 000 a 500 000 euro w zależności od skali i kompleksowości planowanej misji. Osobom, które nie zastosują się do wymogu uzyskania zezwolenia grozić będzie natomiast kara pozbawienia wolności od 8 dni do 5 lat, grzywna w wysokości od 5 000 do 125 000 euro lub obie ze wspomnianych kar.

Czytaj też: Prawniczy wyścig po bogactwa z przestrzeni kosmicznej [ANALIZA]

Kamil Dobrowolski

Reklama
Reklama

Komentarze