Reklama

Zdjęcie z którego pochodzą prezentowane fragmenty wykonał w dniu 23 lipca 2016 jeden z satelitów francuskiej konstelacji Pleiades. Obejmuje ono cały Kraków, a na dołączonych dla porównania obrazach Brzegów i krakowskich Błoń z 2015 roku widać zakres poczynionych na potrzeby ŚDM inwestycji. Zdjęcie udało się zrobić, pomimo bardzo niekorzystnych tego lata warunków meteorologicznych w Polsce – regularnego i intensywnego zachmurzenia. Uzyskanie obrazu przy takiej pogodzie jest możliwe jedynie, jeśli wykorzystywane satelity mogą rejestrować obrazy codziennie, co jest możliwe z wykorzystanie konstelacji Pleiades.

Brzegi koło Wieliczki, gdzie odbędzie się sobotnie czuwanie z Ojcem Świętym i niedzielna Msza Posłania sfotografowane przez satelitę Pleiades w 2015 rok i tuż przed rozpoczęciem ŚDM 2016, fot. Astri Polska

Konstelacje Pleiades tworzą dwa satelity optoelektronicznej obserwacji Ziemi bardzo wysokiej rozdzielczości (VHRVery High Resolution) Pleiades-1A i Pleiades-1B. Jest to obecnie jedyny europejski system tej klasy. Instrumenty orbitalne mają możliwość obrazowania w zakresie wielospektralnym i panchromatycznym. Satelity pozyskują obrazy zarówno w zakresie promieniowania elektromagnetycznego widzialnego, jak i bliskiej podczerwieni, powszechnie wykorzystywanej do badania środowiska. Oba instrumenty poruszają się po prawie kołowych orbitach heliosynchronicznych na wysokości 695 kilometrów na powierzchnią Ziemi. Sprzęt, który trafił na orbitę w latach 2011-2012 wykorzystywany jest również przez francuskiej i hiszpańskie siły zbrojne, przy czym użytkownicy cywilni nie mają dostępu do tego jakie rejony są fotografowane przez pion wojskowy. 

Pleiades
Konstelacja Pleiades, ilustracja: Pierre Carril/CNES - Airbus D&S

Operatorem konstelacji Pleiades jest Airbus Defence & Space – największe europejskie przedsiębiorstwo technologii kosmicznych. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Astri Polska Sp. z o.o. czyli spółka joint venture Airbus D&S oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelity Pleiades są częścią większej konstelacji, w skład której wchodzą satelity optyczne o wysokiej rozdzielczości SPOT6 i SPOT7 oraz satelity z syntetyczną aperturą radarową TerraSAR-X oraz TandDEM-X. 

Czytaj też: Kosmiczne Oczy Paryża

Reklama
Reklama

Komentarze