Reklama

Nawigacja

Thales Alenia Space będzie wspierać program Galileo. Kontrakty podpisane

Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA
Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA

Thales Alenia Space udzieli wsparcia Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiemu Organowi Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GSA). Zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską firma będzie odpowiedzialna za inżynierię systemową Galileo oraz bieżące wsparcie operacyjne programu.   

Spółka Thales Alenia Space poinformowała o podpisaniu dwóch kontraktów z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją GNSS (GSA). Pierwszy z nich dotyczy rozwoju infrastruktury programu Galileo, natomiast drugi wspiera rozpoczęcie serwisu operacyjnego tego globalnego systemu nawigacji. Łączna wartość porozumień opiewa na sumę 180 mln euro. Prace będą realizowane w latach 2017-2020.

Umowa dotycząca rozbudowy infrastruktury Galileo zabezpiecza początkową fazę użytkowania satelitów. Europejski system nawigacji satelitarnej ma uzyskać pełną sprawność operacyjną w 2020 roku. Na podstawie umowy, Thales Alenia Space Italia będzie odpowiedzialny za projekt, bezpieczeństwo, integrację, kontrolę oraz walidację działania systemu na orbicie.

Nowa umowa, jak i ta z 2009 roku, tylko potwierdza pozycję lidera Thales Alenia Space w projektowaniu zintegrowanych systemów kosmicznych. Nasze możliwości zostały już zademonstrowane podczas trwającej obecnie fazy programu pozwalającej na uzyskanie statusu pełnej zdolności operacyjnej. Będziemy mogli dokonać walidacji systemu i pomożemy rozpocząć świadczenia usług europejskiego systemu nawigacyjnego.

Donato Amoroso, prezes Thales Alenia Space Italia

Thales Alenia Space jest również odpowiedzialny za projektowanie i rozwój systemów naziemnych. Wyprodukuje jedne z najważniejszych elementów systemu (odbiorniki lokalizacji i generatory czasu). Firma dostarcza również istotne elementy segmentu kosmicznego (anteny i generatory sygnału), które powstają w zakładach spółki w Rzymie i L’Aquila.

Od 1997 roku Thales Alenia Space jest dostawcą najważniejszych rozwiązań dla europejskiego systemu nawigacyjnego w tym głównym wykonawcą projektu EGNOS (europejskiego systemu wspomagającego nawigację) oraz jest aktywnie zaangażowany w program Galileo.

Czytaj też: Uruchomienie systemu nawigacji satelitarnej Galileo. "Krok milowy dla Europy"

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!