Nawigacja
Thales Alenia Space będzie wspierać program Galileo. Kontrakty podpisane
Thales Alenia Space udzieli wsparcia Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiemu Organowi Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GSA). Zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską firma będzie odpowiedzialna za inżynierię systemową Galileo oraz bieżące wsparcie operacyjne programu.  
Spółka Thales Alenia Space poinformowała o podpisaniu dwóch kontraktów z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją GNSS (GSA). Pierwszy z nich dotyczy rozwoju infrastruktury programu Galileo, natomiast drugi wspiera rozpoczęcie serwisu operacyjnego tego globalnego systemu nawigacji. Łączna wartość porozumień opiewa na sumę 180 mln euro. Prace będą realizowane w latach 2017-2020.
Umowa dotycząca rozbudowy infrastruktury Galileo zabezpiecza początkową fazę użytkowania satelitów. Europejski system nawigacji satelitarnej ma uzyskać pełną sprawność operacyjną w 2020 roku. Na podstawie umowy, Thales Alenia Space Italia będzie odpowiedzialny za projekt, bezpieczeństwo, integrację, kontrolę oraz walidację działania systemu na orbicie.
Nowa umowa, jak i ta z 2009 roku, tylko potwierdza pozycję lidera Thales Alenia Space w projektowaniu zintegrowanych systemów kosmicznych. Nasze możliwości zostały już zademonstrowane podczas trwającej obecnie fazy programu pozwalającej na uzyskanie statusu pełnej zdolności operacyjnej. Będziemy mogli dokonać walidacji systemu i pomożemy rozpocząć świadczenia usług europejskiego systemu nawigacyjnego.
Thales Alenia Space jest również odpowiedzialny za projektowanie i rozwój systemów naziemnych. Wyprodukuje jedne z najważniejszych elementów systemu (odbiorniki lokalizacji i generatory czasu). Firma dostarcza również istotne elementy segmentu kosmicznego (anteny i generatory sygnału), które powstają w zakładach spółki w Rzymie i L’Aquila.
Od 1997 roku Thales Alenia Space jest dostawcą najważniejszych rozwiązań dla europejskiego systemu nawigacyjnego w tym głównym wykonawcą projektu EGNOS (europejskiego systemu wspomagającego nawigację) oraz jest aktywnie zaangażowany w program Galileo.
Czytaj też: Uruchomienie systemu nawigacji satelitarnej Galileo. "Krok milowy dla Europy"