Reklama

KOSMONAUTYKA

Thales InnovDays 2017: Laser dla łazika marsjańskiego NASA

  • Image Credit: Amanda Kim Stairrett/US Army.
    Image Credit: Amanda Kim Stairrett/US Army.

Thales dzięki doświadczeniom zebranym podczas eksploatacji lasera zamontowanego na łaziku Curiosity, który w 2012 roku wylądował na Marsie opracował, kolejne jeszcze doskonalsze urządzenie tego typu. Instrument powstał przy współpracy z NASA i ma polecieć na Czerwoną Planetę podczas amerykańskiej misji Mars 2020. 

Instrument SuperCam, którego elementem jest laser opracowany przez Thales Optronic ma rozpocząć podróż w stronę Marsa w lipcu 2020 roku. Urządzenie będzie elementem budowanego przez NASA łazika Mars 2020. Zlecenie ma budowę instrumentu SuperCam jest z kolei realizowane na zlecenie francuskiej agencji kosmicznej CNES i będzie stanowić wkład Paryża w amerykańską misję eksploracyjną. 

SuperCam jest instrumentem, którego celem będzie dostarczanie zobrazowań, a także prowadzenie analiz chemicznych oraz mineralogicznych marsjańskich skał i regolitów. Urządzenie stanowi modyfikację instrumentu ChemCam zastosowanego w łaziku Curiosity. Nowe urządzenie będzie jednak mogło określać biosygnatury, co umożliwi m.in. spektrometr Ramana (532 nm). 

Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Także laser budowany przez Thales Optronic bazuje na doświadczeniach, które Francuzi zebrali podczas misji Curiosity i ma stanowić znaczną modyfikację dotychczas używanego urządzenia jeszcze lepiej przystosowaną do pracy w ekstremalnych warunkach panujących na Czerwonej Planecie. 

Czytaj też: Dni Innowacji Thales: "Pasja odkrywania"

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!