Reklama

Nawigacja

Thales podpisał kontrakt modernizację systemu EGNOS

Reprezentujący ESA Paul Verhoef (z lewej) i Philippe Blatt (Thales Alenia Space France) po podpisaniu kontraktu. Fot. ESA–Nadia Imbert-Vier, 2017
Reprezentujący ESA Paul Verhoef (z lewej) i Philippe Blatt (Thales Alenia Space France) po podpisaniu kontraktu. Fot. ESA–Nadia Imbert-Vier, 2017

System EGNOS służy wspomaganiu i doprecyzowywaniu sygnału pozycjonowania satelitów konstelacji GPS. Dzięki realizacji umowy z Thales Alenia Space EGNOS zostanie unowocześniony i lepiej dostosowany do spełniania potrzeb stale rosnącej rzeszy użytkowników.

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) został zaprojektowany przez ESA, zaś zarządza nim Europejska Agencja GNSS, czyli GSA. Dzięki temu narzędziu rozsiana po Europie sieć naziemnych stacji pomiarowych bada prawidłowość docierających na powierzchnię Ziemi sygnałów GPS. System pozwala na zwiększanie precyzji tych sygnałów i stałe podtrzymywanie integralności działania globalnej sieci pozycjonowania. Dokonywane poprawki są wysyłane już bezpośrednio do użytkowników za pomocą trzech wchodzących w skład EGNOS satelitów na GEO.

Dzięki powyższym działaniom funkcjonowanie nawigacji satelitarnej na obszarze Starego Kontynentu spełnia standardy ustanowione przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).

Obecnie użytkowana wersja EGNOS nosi oznaczenie Version 2.4.2. Kontrakt z Thalesem zakłada dokonanie w nim dwóch zasadniczych modernizacj: V2.4.2I oraz V2.4.2A. Umowę podpisano 6 czerwca w Paryżu. Firmę Thales Alenia Space reprezentował wiceprezes jej francuskiej częśći, Philippe Blatt. W imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej wystąpił natomiast jej szef ds. programu Galileo i aktywności związanych z nawigacją satelitarną Paul Verhoef.

Kontrakt obejmuje następujące zagadnienia:

  • odświeżenie i ulepszenie projektu Central Processing Facility bez zmiany algorytmu,
  • zoptymalizowany proces kwalifikacji,
  • gwarancja pełnej zgodności z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa oprogramowania,
  • wykonanie od początku do końca działań weryfikacyjnych rozciągających się na trzy satelity geostacjonarne wykorzystywane przez system,
  • zapewnienie zgodności z nowym zestawem wymagań technicznych i norm międzynarodowych.

Wprowadzone rozwiązania pomogą uporać się z przestarzałością kluczowego dla EGNOS ośrodka Central Processing Facility w Tuluzie. Modernizacja pozwoli zachować w najbliższehj przyszłości ciągłość usług świadczonych przez EGNOS, w tym również tych istotnych dla bezpieczeństwa ludzkiego życia.

Czytaj też: Asseco Poland zrealizuje dwa projekty dla ESA. "Wsparcie systemu EGNOS

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!