SATELITY
Thales zbudował podsystemy komunikacji dla satelitów Korei Południowej
Firma Thales Alenia Space wysłała z Hiszpanii do Korei Południowej trzeci panel komunikacyjny dla konstelacji satelitów GEO-KOMPSAT-2. Urządzenia te znajdą się na orbicie geostacjonarnej i posłużą do zbierania danych meteorologicznych czy dotyczących stanu oceanu. W przestrzeń kosmiczną polecą w 2018 i 2019 r.
Dwa satelity, które utworzą konstelację GEO-KOMPSAT-2, zostały skonstruowane przez Korea Aerospace Research Institute (KARI). Każdy z nich waży ok. 3,5 tony. Zostaną umieszczone na orbicie geostacjonarnej, zajmując tam pozycję 128,2º E. Para urządzeń zwiększy zdolność władz Korei Południowej do monitorowania środowiska w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Zastąpią one spełniającego dotychczas podobną funkcję satelitę Communication, Ocean and Meteorological Satellite (COMS-1).
GEO-KOMPSAT-2A będzie monitorował ziemską pogodę oraz środowisko kosmiczne z użyciem intrumentów: Advanced Meteorological Imager (AMI) oraz Korean Space Environment Monitor (KSEM). Natomiast GEO-KOMPSAT-2B będzie przyglądać się oceanom i środowisku ziemskiemu, za pomocą narzędzi: Geostationary Ocean Color Imager-2 (GOCI-2) i Environmental Monitoring Spectrometer (GEMS).
Pracownicy Thalesa wysłali już do Korei Południowej trzeci, ostatni panel komunikacyjny dla tamtejszych satelitów przeznaczonych na GEO. Dwa pierwsze panele zostały zamontowane na GEO-KOMPSAT-2A. Trzeci podzespół inżynierowie KARI zainstalują na satelicie GEO-KOMPSAT-2B.
Wszystkie trzy podsystemy komunikacyjne zostały przed wysłaniem do Azji przetestowane w hiszpańskich zakładach Thales Alenia Space. Panele te będą przesyłać na Ziemię surowe dane z instrumentów badawczych obecnych na satelitach. Oprócz tego, urządzenia wchodzące w skład sieci GEO-KOMPSAT-2 mają na pokładach przekaźniki, które umożliwią retransmisję już obrobionych danych do finalnych użytkowników – zarówno instytucji rządowych jak i podmiotów prywatnych.