Troje pracowników koncernu RKK Energia oskarżonych o korupcję. Udana operacja FSB

21 sierpnia 2018, 14:20
handcuffs-2070580_1280
Fot. Pixabay

Zastępca dyrektora RKK Energia ds. personelu, polityki społecznej oraz kontroli i audytu oraz dwóch innych specjalistów zostało zatrzymanych pod zarzutem korupcji. Ich ujęcie było możliwe dzięki zastosowaniu znaczonych banknotów, dostarczonych przez FSB.

Głównym podejrzanym w sprawie jest wspomniany już były zastępca dyrektora w RKK Energia, Aleksjej Biełoborodow. Wspólnie z dwójką swoich podwładnych z Departamentu Kontroli i Audytu, Olegiem Pylnowem i Ilią Szenderejem, Biełoborodow miał wymusić na kontrachencie Energii łapówkę, w zamian za możliwość wzięcia udziału w organizowanym przez koncern przetargu.

Szef niedoszłego kontrahenta Energii, firmy konstrukcyjnej Sozidanie, miał powiedzieć organom bezpieczeństwa, że za zwycięstwo w przetargu oczekiwano od jego firmy łapówki w wysokości 31,2 mln rubli - tj. około 464 tys. dolarów.

Tymczasem podstawowa kwota już wręczonej łapówki opiewała na 500 tys. rubli (ok. 7400 USD). Oprócz tego była jeszcze przekazywana pokaźna, idąca w tysiące, suma w euro oraz w dolarach amerykańskich.

Pracownikom Energii wręczono znaczone banknoty, które zostały wcześniej przygotowane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Funkcjonariusze tej insytucji, z wydziału "E", zajęli się całą sprawą.

Byli pracownicy RKK Energia zostali z tej firmy zwolnieni 17 sierpnia 2018 r. Tego samego dnia doszło do przeszukania gabinetu Biełoborodowa. Pylnow i Szenderej zdecydowali się po zatrzymaniu współpracować z policją. Pochodzące z przestępstwa pieniądze miały za pośrednictwem tej dwójki trafić do ich przełożonego, Aleksjeja Biełoborodowa. Ten ostatni został na razie aresztowany na dwa miesiące.

Zarzuty dla całej trójki opierają się m. in. na art. 159 rosyjskiego Kodeksu Karnego, który dotyczy działania w zorganizowanej grupie przestępczej lub malwersacji na dużą skalę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Wania
czwartek, 23 sierpnia 2018, 20:20

Do duch czasu... Ty chyba żartujesz. Gdybyś doczytał to wiedziałbyś, że tysiące dolarów i eur też poszło na łapówkę. A ruble byly znaczone bo taka ich wartość. Korupcja w Rosji jest doktryną rządzących. Koledzy wodza i oligarchowie zarabiają miliardzy dolarów kosztem społeczeństwa, Putin jest jednym z najbogatszych ludzi, co tłumaczy dlaczego Rosja jest tak biedna mimo bogactw większych niż Norwegia czy Kanada.

Davien
czwartek, 23 sierpnia 2018, 11:01

Yaro, w porównaniu z tym co odchodzi w Rosji to mało znaczacy przypadek, przypomnij sobie Soczi:))

yaro
środa, 22 sierpnia 2018, 22:52

@Davien to przypomnij sobie aferę łapówkarską tzw. infoaferę.

Davien
środa, 22 sierpnia 2018, 14:19

Panei duch, złapano ich bo Rogozin robi czystki w Roskosmosie i widac ci w Energii czyms mu podpadli, ot i takie złapanie:) Zanim Rosja zmniejszy swoja korupcje do poziomu Polski to wiele wody w Wołdze upłynie o ile jest to w ogóle wykonalne:)

Davien
środa, 22 sierpnia 2018, 14:15

I znowu Yaro próbujesz kit wciskać jak zwykle:)

Tweets Space24