Twórcy rakiety ILR-33 Bursztyn uhonorowani w Moskwie

3 kwietnia 2019, 12:50
Burszty
Fot. Instytut Lotnictwa via Facebook

W dniach 26-29 marca 2019 roku odbył się XXII Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2019”. Wystawa Archimedes w Moskwie jest jedną z największych i najbardziej znanych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali sobie renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja salonu zgromadziła ponad 500 wynalazków z 22 krajów świata.

Do Moskwy przyjechali wynalazcy z: Rosji, Niemiec, Portugalii, Włoch, Cypru, Macedonii, Słowenii, Austrii, Serbii, Rumunii, Czech, Polski, Indonezji, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Indii, Chin, Makao, Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Organizatorem kolektywnego stoiska polskich wynalazców była Agencja Promocyjna INVENTOR – wyłączny przedstawiciel na Polskę moskiewskiej wystawy.

W polskim stoisku zaprezentowanych zostało siedem innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez instytuty badawcze i wyższe uczelnie. W rozgrywanych w 42. kategoriach tematycznych konkursach prezentowane innowacje zdobyły sześć złotych i jeden srebrny medal.

Medal srebrny otrzymał Instytut Lotnictwa za rozwiązanie: „Rakieta ILR-33 “Bursztyn” jako system wynalazków oraz innowacyjna platforma do badań eksperymentalnych w warunkach obniżonej grawitacji”.

Autorzy rozwiązania: inż. Michał Pakosz, mgr inż. Bartosz Bartkowiak, dr inż. Adam Okniński, mgr inż. Kamil Sobczak, inż. Damian Kaniewski, inż. Jan Matyszewski, inż. Paweł Nowakowski, inż. Błażej Marciniak, mgr inż. Dawid Cieśliński, mgr inż. Damian Rysak, dr inż. Dominik Kublik, inż. Tobiasz Mayer, inż. Maciej Skórski, mgr inż. Anna Kasztankiewicz, mgr inż. Ewa Majewska, mgr inż. Tomasz Noga, mgr inż. Jakub Rachucki, inż. Arthur Pazik, Witold Wąsowski, Janusz Pieniążek, mgr inż. Jaromir Smętek, dr inż. Paweł Surmacz, mgr inż. Jacek Mazurek, dr Grzegorz Rarata, dr inż. Zbigniew Gut, mgr inż. Wojciech Florczuk, prof. dr hab. inż. Piotr Wolański (projekt prezentowany w ramach nagrody dla Adama Oknińskiego – laureata I miejsca w konkursie „Innowator Mazowsza” w kategorii Młody Innowacyjny Naukowiec organizowanym przez Urząd Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagrodę sponsorowała Agencja Promocyjna Inventor).

Moskiewska wystawa okazała się dużym sukcesem polskich innowacji ponieważ poza prestiżowymi nagrodami przeprowadzonych zostało kilka interesujących rozmów biznesowych, które potencjalnie mogą zaowocować sprzedażą produktów i technologii oraz współpracą naukowo techniczną.

Pełna lista polskich nagrodzonych jednostek dostępna jest pod tym adresem.

Źródło: Agencja Promocyjna INVENTOR sp. z o.o. (informacja za: Instytut Lotnictwa)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Miękki cel
niedziela, 7 kwietnia 2019, 18:12

+zaiste miękki: "Mówisz Pan do czytelników z kraju, który w ubiegłym stuleciu napadaliście dwa razy, okroiliście z terytorium, ludzi i okupowaliście ponad 40 lat, niosąc ten wasz wspaniały komunizm, że o drobiazgach nie wspomnę." jestem Polakiem, mam obywatelstwo polskie, a piszę z RFN. To jak to jest, Trzecia Rzesza napadła na ZSRR i zabiła ponad 20 milionów jego mieszkańców (6 mln. Polaków), ale jakoś to nam nie przeszkadza głosić, że RFN i rosyjska demokratyczna republika to sojusznicy i przyjaciele. To jak to jest, ofiary Trzeciej Rzeszy (Rosjanie, Francuzi, Grecy, Belgowie, Holendrzy itd.) potrafią zaprzyjaźnić się z nowym pokoleniem Niemców, kochane USA powierzają szczytną misję lądowania na Księżycu majorowi SS, pupilkowi Hitlera, W. von Braun, a Polacy nie potrafią? Von Braun urodził się w Poznaniu, a kosmosem zainteresował się, bo jako dziecko dostał od rodziców lunetę. Polacy też potrafią (posłanie J. Kaczyńskiego do "Przyjaciół Rosjan" jest w YouTubie), ale cudzoziemcy w swoim, a nie w naszym interesie, nie chcą naszej przyjaźni ani z Niemcami, ani z Rosjanami._________ Przypominam panu, że to nie rosyjska demokratyczna republika, lecz dyktatura ZSRR stworzona min. przez Polaka, F. Dzierżyńskiego, napadła na Polskę, a jej ofiarami są także sami Rosjanie. _________ ZSRR wziął technologie V1 i V2 jako odszkodowanie, ale w swoim programie kosmicznym zatrudniał tylko i wyłącznie Rosjan, w sensie urodzonych obywateli ZSRR. ________ Dostosowałem mą odpowiedź do tego, co napisał pan "dim".

cheloł
piątek, 5 kwietnia 2019, 16:56

Jak znam życie poleciała rura z nalepką i pozdrowieniami w środku : )))

zaiste miękki
piątek, 5 kwietnia 2019, 16:54

Panie miękki cel, daruj Pan sobie... ktoś ma jakiś pogląd, który ci się nie podoba, a Ty wyjeżdzasz z von Braunem i ilością SUV-ów... no litości, może jeszcze powiedz Pan, że ZSRR nie skorzystał z niemieckich technologii po wojnie i miłował pokój : ))) Mówisz Pan do czytelników z kraju, który w ubiegłym stuleciu napadaliście dwa razy, okroiliście z terytorium, ludzi i okupowaliście ponad 40 lat, niosąc ten wasz wspaniały komunizm, że o drobiazgach nie wspomnę.

kaczkodan
niedziela, 7 kwietnia 2019, 19:00

Jak widzę polityka historyczna zdrowo ryje banię. Otóż to my napadliśmy Rosję w 1920, po czym omal nie przegraliśmy wojny, i straciliśmy poparcie demokratycznych społeczeństw zachodnich zyskując w 20-leciu opinię nieodpowiedzialnego awanturnika. Drobny szczegół który umyka 99% rodaków.

sża
piątek, 5 kwietnia 2019, 22:47

Już niedługo ustawa JUST Act 447 pogodzi tu wszystkich. I tych, którzy chcą wojny z Rosją i tych, którzy chcą z nią handlować...

ehh
piątek, 5 kwietnia 2019, 04:21

Wygląda na to, że jacyś rusofilni ludzie zarządzają tym projektem a zatem, cała dokumentacja techniczna leży na odpowiednich biurkach w Moskwie.

Miękki cel
czwartek, 4 kwietnia 2019, 20:57

+ dim: "poprawiłeś mi chumor" nie podał pan nic, co podważałoby choć trochę twierdzenie, że Rosja jest demokratyczną republiką. W Rosji każdy ma prawo do paszportu i opuszczenia Rosji na zawsze, a to różnica wobec PRL i ZSRR. Pańskie opowieści o PRŁ-u nic do sprawy nie wnoszą. _____ dim: "W szczególności, w Polsce, ponad 40% PKB dociera do zatrudnionych, gdy w Waszej wspaniałej demo- coś tam około 18%." - gdzie źródło tych danych? Wyssał je pan sobie z palca? Rosja nie była wstanie sprywatyzować wielu przedsiębiorstw, a bogactwa naturalne muszą należeć do rosyjskiego narodu. Liczy się tylko, że każdy ma prawo zakładać prywatne przedsiębiorstwo poza sektorem surowcowym i tych prywatnych firm z roku na rok przybywa. _________ Bieda w Rosji maleje, co na pewno poprawia jakość demokracji Rosji, ale żadne demokratyczne państwo nie pozbawia biednych obywateli prawa do udziału w demokracji. W Wyborach w Rosji bioró udział dziesiątki milionów Rosjan. ___________ Ponad 18 mln. Rosjan ma drogi samochód SUV, a Polacy mają mniej niż milion. ok. 60 mln. Rosjan żyje na poziomie, na którym żyje zach. UE i może 2 miliony Polaków. Rosjanin może wybrać zawód kosmonauty, a Polak nie. Gdyby Rosja nie miała armii, to napadnięto by na nią pod byle pretekstem tak samo jak np. na Irak. _________ W przemyśle kosmicznym Rosji nie robili nigdy kariery hitlerowscy zbrodniarze, a w USA mają ulice i place von Brauna, olbrzymie Centrum im. W. von Braun należące do uniwersytetu stanu Alabama Do tego co roku w USA odbywają się liczne obiady i konferencje poświęcone pamięci von Braun, są znaczki i kartki pocztowe, medale pamiątkowe, "von Braun Trophy" i "von Braun Awards", olbrzymie popiersia itp. oznaki kultu. Przy tym von Braun osobiście brał udział i jest współodpowiedzialny za Holocaust jako urzędnik Trzeciej Rzeszy (zatrudniał żydowskich więźniów do produkcji jego rakiet, którtymi zamordował też tysiące cywilów w wyzwolonej Francji, w Antwerpii i w Londynie, a chciał także w USA). No, co by się działo, gdybyby Polska otaczała kultem hitlerowskiego zbrodniarza tak jak to robią demokratyczne USA oskarżające Polskę o współodpowiedzialność za Holocaust? Byłoby to dowodem na polską współodpowiedzialność za Holocaust. USA tym się nie przejmują i nie zdziwiłby się, gdyby gdzieś w USA muzeum Holocaustu było przy ulicy von Brauna, np. pod "Werner von Braun Street 9".

Tweets Space24