Komunikacja
Udany powrót Protona-M do służby [WIDEO]
Po niemal rocznej przerwie z powodzeniem wystartowała rosyjska rakieta nośna Proton-M. Wyniosła w przestrzeń kosmiczną satelitę telekomunikacyjnego EchoStar 21. Urządzenie będzie świadczyć usługi dla obszaru kontynentu europejskiego.
Proton-M został wystrzelony z kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Nastąpiło to o w czwartek 8 czerwca o godzinie 5:45 czasu polskiego. Podmiotem odpowiedzialnym za wydarzenie było konsorcjum International Launch Services (ILS). Poprzedni start tego pojazdu miał miejsce niemal dokładnie rok wcześniej, 9 czerwca 2016. Ten długotrwały przestój spowodowały problemy z drugim i trzecim stopniem rakiety, które wymagały przeprowadzenia gruntownego dochodzenia.
Czytaj też: Rosja: wadliwe silniki rakiet Proton
Po oddzieleniu się 1., 2. i 3. członu rakiety nośnej zadania związane z dalszym lotem przyjął górny stopień Briz-M, który łącznie odpalany był aż 5 razy. Ładunek użyteczny najpierw trafił na orbitę parkingową, a dopiero po kilku godzinach znalazł się na geostacjonarnej orbicie transferowej (GTO). Separacja satelity od Briz-M nastąpiła 9 h i 13 min po starcie, o godzinie 14:58 naszego czasu. Roskosmos potwierdził, że cała operacja przebiegła pomyślnie.
Ważący w momencie startu blisko 7 ton EchoStar 21 został skonstruowany przez Space Systems Loral na platformie SSL-1300. To jak dotąd najcięższy komercyjny ładunek wyniesiony przez rakietę Proton-M. Energię elektryczną zapewnią mu dwa rozkładane panele baterii słonecznych.
Satelita zajmie na GEO pozycję 10,25⁰E. Będzie świadczyć usługi telekomunikacyjne dla Europy. Szacowany czas jego działania wynosi 15 lat.
Rosyjskie plany zakładają, że w bieżącym roku Proton-M wystartuje jeszcze cztery razy, realizując dwie misje dla rządu Federacji Rosyjskiej oraz dwa kursy komercyjne, wynosząc satelitę Amazonas 5 dla Hispasat oraz AsiaSat-9 dla AsiaSat.
Czytaj też: Roskosmos: debiut Federacji w 2022 r. Wostocznyj kosmodromem podwójnego zastosowania