Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Udział CAMK w rozwoju nowego spektrografu dla obserwatorium VLT

Fot. ESO/S. Brunier [eso.org]
Fot. ESO/S. Brunier [eso.org]

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (CAMK PAN) należy do międzynarodowego konsorcjum, któremu Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) powierzyło zadanie stworzenia specjalnego spektrografu przeznaczonego dla obserwatorium VLT (Very Large Telescope). Polacy wykonają badania w pierwszej fazie budowy nowego urządzenia dla ośmiometrowego teleskopu, które posłuży do obserwacji nieba w zakresie fal ultrafioletowych z wysoką rozdzielczością.

Centrum Astromiczne Mikołaja Kopernika (CAMK) Polskiej Akademii Nauk jest częścią międzynarodowego konsorcjum, które zostało wybrane przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) do wykonania badań w ramach tzw. fazy A nowego spektrografu dla obserwatorium Very Large Telescope (VLT). Konsorcjum kierowane jest przez INAF (Istituto Nazionale di Astrofisica, Włochy) - oprócz polskiego CAMK, obejmuje STFC-UKATC (UK Astronomy Technology Center), LSW (Landessternwarte, Zentrum fuer Astronomie der Universitaet Heidelberg, Niemcy) i IAG USP (Instituto de Astronomia, Geofísica e Ciências Atmosféricas z University of São Paulo, Brazylia). Jednym ze współkierujących konsorcjum jest dr hab. Rodolfo Smiljanic z CAMK.

Nowy spektrograf ma zostać zainstalowany w ognisku Cassegraina VLT. Cel projektu, zwanego CUBES (wydajny spektrograf Cassegrain w paśmie promieniowania ultrafioletowego), jest zbudowanie wysokowydajnego instrumentu obejmującego dostępny obserwacjom z Ziemi obszar długości fal ultrafioletowych (300–400 nm) z rozdzielczością pośrednią (około 20 000). Jak wynika z założeń projektu, system przyniesie duży wzrost wydajności w porównaniu do obecnie używanych instrumentów VLT z funkcją UV (UVES i X-Shooter).

Takie urządzenie ma zapewnić konkurencyjną efektywność nawet w relacji do planowanych niezwykle dużych teleskopów (ze średnicami zwierciadeł powyżej 30 m) - zważywszy na to, że instrumenty te będą zoptymalizowane pod kątem obserwacji w zakresie fal czerwonych i podczerwonych.

Jak zapewniają przedstawiciele CAMK, badanie fazy A ma na celu konsolidację wiedzy o instrumentach, zdefiniowanie wymagań dla osiągnięcia najwyższego poziomu działania instrumentu i opracowanie podstawowego projektu. Wkład zespołu CAMK ma obejmować określenie naukowych podstaw działania instrumentu i planowanie rozwoju oprogramowania przyrządu.

Umowa na badania fazy A jest obecnie finalizowana między INAF a ESO. Etap rozpocznie się od spotkania inauguracyjnego w drugiej połowie czerwca i potrwa przez około rok.

Very Large Telescope (VLT) to zespół instrumentów obserwacyjnych umieszczonych w ośrodku na wzgórzu Cerro Paranal w obrębie pustyni Atacama w północnej części Chile. Obserwatorium składa się z czterech pojedynczych teleskopów, z których każdy ma zwierciadło o średnicy 8,2 m. Teleskopy mogą być używane osobno lub działać w sprzężeniu, co pozwala dokonywać obserwacji w bardzo wysokiej rozdzielczości kątowej.

Źródło: CAMK PAN

Reklama
Reklama

Komentarze