Reklama

KOSMONAUTYKA

Ujawniono koszty misji marsjańskiej SpaceX

Fot. SpaceX via Facebook
Fot. SpaceX via Facebook

NASA ujawniła szacowane koszty wysłania przez SpaceX bezzałogowej kapsuły Red Dragon na Marsa. Dane zostały przekazane do publicznej wiadomości dzięki umowie o współpracy zawartej pomiędzy amerykańską agencją kosmiczną, a spółką Elona Muska. NASA wyda lot marsjański 32 mln USD, co zdaniem przestawicieli agencji stanowi ok. 10% kosztów SpaceX, które wyniosłyby więc ok. 300 mln USD.  

W kwietniu 2016 roku NASA i SpaceX podpisały umowę o współpracy, która zakłada, że amerykańska agencja kosmiczna zapewni wsparcie techniczne działaniom firmy Elona Muska zmierzającym do wylądowania statkiem kosmicznym Dragon na powierzchni Czerwonej Planety. Do tej pory SpaceX nie ujawniał szacunkowych kosztów tego ambitnego przedsięwzięcia. Wyszły one jednak na jaw właśnie dzięki wspomnianemu porozumieniu. 

NASA poinformowała, że w ciągu najbliższych czterech lat przeznaczy na wsparcie dla prywatnej misji marsjańskiej 32 mln USD, co będzie stanowić ok. 10% całkowitych kosztów realizacji przedsięwzięcia. Oznacza to, że SpaceX musi przeznaczyć na ten cel ok. 300 mln USD. Korzyścią dla amerykańskiej agencji kosmicznej w udziale w programie wysłania kapsuły Red Dragon na Marsa będzie zebranie danych na potrzeby własnej załogowej misji marsjańskiej planowanej po 2030 roku. Amerykańska agencja kosmiczna jest jednocześnie sceptyczna, co do możliwości rozpoczęcia podróży Red Dragon na Czerwoną Planetę w terminie podanym przez Elona Muska czyli już w maju 2018 roku. 

Głównymi celami naukowymi lotu statku kosmicznego SpaceX na Marsa ma być poszukiwanie śladów życia oraz badanie zasobów naturalnych i klimatu Marsa. Ma w tym pomóc między innymi możliwość dokonywania  odwiertów o głębokości do 1 metra. Zebrane dane mają znaleźć zastosowanie także do planowania przyszłej misji załogowej. Jeśli wszystko się powiedzie, będzie to spory sukces, ponieważ statek Red Dragon ma szansę stać się największym obiektem, który kiedykolwiek wylądował na Czerwonej Planecie.

Do wyniesienia w kosmos marsjańskiego statku kosmicznego ma zostać użyta najnowsza i największa rakieta SpaceX Falcon Heavy, której pierwszy lot jest planowany pod koniec 2016 roku z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. W przyszłości ma ona posłużyć do wysłania na Czerwoną Planetę astronautów, co firma Elona Muska planuje w 2024 roku, a sam założyciel SpaceX zapowiada, że chciałby umrzeć na Marsie.

Czytaj więcej: Kolonizacja Marsa głównym celem Elona Muska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!