Reklama

Technologie wojskowe

USA: 2 mld USD na monitorowanie przestrzeni kosmicznej

  • fot. http://www.telespazio.it/

Amerykański Departament Obrony wyda w roku fiskalnym 2016, aż 2 mld USD na monitorowanie przestrzeni kosmicznej - poinformował sekretarz obrony Ashton Carter. Głównym powodem inwestycji jest rozwój rosyjskich i chińskich systemów antysatelitarnych, zagłuszających oraz walki elektronicznej, które stanowią coraz większe zagrożenie dla należących do USA satelitów. 

Amerykański Departament Obrony wyda w roku fiskalnym 2016, ponad 5 mld USD na nowe inwestycje kosmiczne, z czego ponad 2 mld USD zostanie przeznaczone na monitorowanie przestrzeni kosmicznej. Poinformował o tym Sekretarz Obrony USA Ashton Carter w oświadczeniu dla House Armed Services Committee. W mniej oficjalnych wypowiedział dawał on natomiast do zrozumienia, że Departament Obrony poprosił o ok. 22 mld USD na wszystkie rozwijane programy kosmiczne, także te objęte tajemnicą. 

Głównym powodem inwestycji w monitorowanie przestrzeni kosmicznej jest rozwój rosyjskich i chińskich systemów antysatelitarnych, zagłuszających i walki elektronicznej, które stanowią coraz większe zagrożenie dla należących do USA satelitów. Środki ulokowane w budżecie na rok fiskalny 2016 mają więc pozwolić na przeciwdziałanie tym zagrożeniom. Nowe systemy dadzą możliwość nie tylko utrudnienia działań potencjalnych przeciwników, których celem jest neutralizacja satelitów USA ale też pozwolą polepszyć możliwości identyfikowania, klasyfikowania i przeciwdziałania niebezpiecznym działaniom w przestrzeni kosmicznej. 

Warto dodać, że temat monitorowania przestrzeni kosmicznej jest podnoszony także w Polsce głównie pod kątem obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych. W tym roku Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie wstępnego studium wykonalności projektu "Architektura systemu świadomości w obszarze kosmosu w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych". Jest to również jeden z priorytetów w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Prace realizowane są przez firmę Astri Polska Sp. z o.o. i mają się zakończyć czerwcu br. 

Czytaj też: POLSA pracuje nad systemem świadomości w kosmosie

Reklama

Komentarze

    Reklama