Testy te wiążą się z zagrożeniem ze strony Korei Północnej, która w ostatnim czasie przeprowadziła szereg prób z rakietami balistycznymi.
Wcześniej w tym miesiącu amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defence Agency - MDA) dokonała udanego testu dwóch antyrakiet THAAD wystrzelonych ze znajdującego się na Kodiak Kompleksu Portu Kosmicznego Pacyfiku/Alaska. Jak oświadczył dyrektor MDA do spraw kontaktów z opinią publiczną Chris Johnson, test ten "potwierdził zdolność THAAD do przechwytywania pocisków balistycznych zasięgu pośredniego".
Pierwszy pocisk osiągnął cel. Drugi pocisk wystrzelono dla sprawdzenia procedur operacyjnych.
Czytaj też: Międzykontynentalny arsenał Korei Północnej. "Realne zagrożenie" [ANALIZA]
Drugi test z wyspy Kodiak wypróbuje zdolność THAAD do przechwytywania pocisków balistycznych zasięgu pośredniego (czyli od 3 do 5,5 tys. kilometrów) w atmosferze ziemskiej - poinformowała Leah Garton z działu kontaktów z opinią publiczną MDA.
System THAAD (Terminalnej Wysokościowej Obrony Strefowej) przeznaczony jest do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie ich lotu. W ostatnich 14 próbach wykazał 100 proc. swej skuteczności. W związku z zagrożeniem rakietowym ze strony Korei Północnej elementy THAAD rozmieszczono na będącej nieinkorporowanym terytorium USA wyspie Guam na Oceanie Spokojnym oraz w Korei Południowej.
Czytaj też: Atak prewencyjny na Koreę Północną [3 SCENARIUSZE]