Reklama

Testy te wiążą się z zagrożeniem ze strony Korei Północnej, która w ostatnim czasie przeprowadziła szereg prób z rakietami balistycznymi.

Wcześniej w tym miesiącu amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defence Agency - MDA) dokonała udanego testu dwóch antyrakiet THAAD wystrzelonych ze znajdującego się na Kodiak Kompleksu Portu Kosmicznego Pacyfiku/Alaska. Jak oświadczył dyrektor MDA do spraw kontaktów z opinią publiczną Chris Johnson, test ten "potwierdził zdolność THAAD do przechwytywania pocisków balistycznych zasięgu pośredniego".

Pierwszy pocisk osiągnął cel. Drugi pocisk wystrzelono dla sprawdzenia procedur operacyjnych.

Chris Johnson, dyrektor MDA do spraw kontaktów z opinią publiczną

Czytaj też: Międzykontynentalny arsenał Korei Północnej. "Realne zagrożenie" [ANALIZA]

Drugi test z wyspy Kodiak wypróbuje zdolność THAAD do przechwytywania pocisków balistycznych zasięgu pośredniego (czyli od 3 do 5,5 tys. kilometrów) w atmosferze ziemskiej - poinformowała Leah Garton z działu kontaktów z opinią publiczną MDA.

Start THAAD
Fot. US Army / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

System THAAD (Terminalnej Wysokościowej Obrony Strefowej) przeznaczony jest do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie ich lotu. W ostatnich 14 próbach wykazał 100 proc. swej skuteczności. W związku z zagrożeniem rakietowym ze strony Korei Północnej elementy THAAD rozmieszczono na będącej nieinkorporowanym terytorium USA wyspie Guam na Oceanie Spokojnym oraz w Korei Południowej.

Czytaj też: Atak prewencyjny na Koreę Północną [3 SCENARIUSZE]

PAP - mini

Reklama
Reklama

Komentarze