Reklama

KOSMONAUTYKA

USA: prywatna firma wyśle lądownik na Księżyc

Fot. NASA
Fot. NASA

Władze USA zezwoliły w środę prywatnej firmie z Florydy Moon Express na wysłanie w przyszłym roku na Księżyc bezzałogowej kapsuły - poinformował założyciel tego amerykańskiego start-upa. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie po raz pierwszy prywatna firma wyśle lądownik poza orbitę okołoziemską

Zgodę wydał Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA), wcześniej konsultując to z Białym Domem, Departamentem Stanu USA i NASA. Do tej pory tylko rządy Stanów Zjednoczonych, byłego ZSRR i Chin zdołały wysłać swoje statki kosmiczne na Księżyc.

"Obecnie możemy swobodnie zbadać "ósmy kontynent" Ziemi - Księżyc, żeby dowiedzieć się więcej i poszukiwać tam zasobów dla dobra całej ludzkości" - stwierdził prezes Moon Express Bob Richards. Jego firma została założona w 2010 roku na Przylądku Canaveral na Florydzie. Spółka nie skończyła jeszcze konstruować sondy księżycowej o nazwie MX-1 ale zgodnie z planami do końca 2017 roku lądownik wielkości walizki ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety, wyprodukowanej przez inny start-up Rocket Lab.

Czytaj też: Rośnie zainteresowanie nowozelandzką rakietą nośną

 "Niebo nie jest granicą dla Moon Express, to tylko platforma startowa" - powiedział Naveen Jain, współzałożyciel Moon Express. I tłumaczył, że celem jego firmy jest stworzenie niedrogiego urządzenia kosmicznego i zbadanie zasobów Księżyca. "W najbliższej przyszłości chcemy przywieźć na Ziemię cenne zasoby, metale i kamienie księżycowe" - dodał Jain, w kontekście planów firmy Moon Express. 

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!