Reklama

SATELITY

USA: Satelita wywiadowczy na orbicie. Udany start Atlasa V [Wideo]

Ilustracja: ULA via Facebook
Ilustracja: ULA via Facebook

W niedzielę 24 września o godz. 07:49 CEST wystartowała rakieta Atlas V produkcji United Launch Alliance. Na jej pokładzie znajdował się szpiegowski satelita Narodowego Biura Rozpoznania (NRO) - NROL-42. Cała operacja została zakończona powodzeniem i urządzenie znajduje się obecnie na swojej orbicie docelowej.

Start Atlasa V w konfiguracji 541 miał miejsce w Bazie Sił Powietrznych USA Vandenberg. Rakieta ta była wyposażona w rosyjskie silniki RD-180 na paliwo ciekłe oraz cztery dodatkowe rakiety pomocnicze na paliwo stałe. Był to już piąty start rakiety Atlas V w tym roku oraz 73. od początku jej istnienia.

Ładunek, który został wyniesiony to satelita szpiegowski o nazwie NROL-42. Należy do NRO, jednej z najtajniejszych agencji amerykańskiego wywiadu, która zajmuje się rozpoznaniem strategicznym.

Niewiele wiadomo o samym ładunku rakiety Atlas V poza faktem, że należy do trzeciej generacji urządzeń o nazwie Trumpet oraz, że jest bliźniaczym satelitą dla NROL-35, który został wyniesiony na orbitę 13 grudnia 2014 roku. Z tego powodu nieoficjalnym oznaczeniem satelity jest Trumpet-Follow-On 2-2. Można przypuszczać, iż NROL-42 jest kolejnym urządzeniem, które będzie operowało zestawem urządzeń SBIRS (Space Based Infrared System) tak jak jego poprzednik. Informacja ta jednak nie została oficjalnie potwierdzona, tak samo jak orbita na której znajduje się satelita. Lokalizacja bazy, z której została wystrzelona rakieta oraz domniemane przeznaczenie urządzenia sugerują, iż najprawdopodobniej NROL-42 trafił na orbitę silnie eliptyczną (HEO) o nazwie Mołnia. Oznaczałoby to, że satelita został zaprojektowany przede wszystkim do zbierania informacji z półkuli północnej.

Czytaj też: Udany start rakiety Atlas V z ładunkiem NROL-79 [Wideo]

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!