Reklama

Technologie wojskowe

USA: SpaceX wyniesie nieznany ładunek w „rządowej” misji

Start rakiety Falcon 9, fot. SpaceX
Start rakiety Falcon 9, fot. SpaceX

Koncern Elona Muska wyjątkowo szybko zareagował na rynkową potrzebę i, niezależnie od swego kalendarza pozostałych zleceń, zobowiązał się do wyniesienia w listopadzie tajemniczego ładunku. Misja, oficjalnie oznaczona przez Federal Communications Commission (FCC) numerem 1390, dotyczy wystrzelenia ładunku o kryptonimie „Zuma”.

Jak wskazują medialne relacje, wystrzelenie „Zumy” zostało zorganizowane w nadzwyczaj szybkim tempie. Rakieta Falcon 9R, która wyniesie ładunek, wystartuje ze stanowiska LC-39A Kennedy Space Center (KSC) na Florydzie, około połowy listopada 2017 r. Prawdopodobnie nastąpi to dziesiątego dnia miesiąca.

Wiadomo, że po starcie planowany jest powrót pierwszego członu Falcona 9 i jego posadzenie w strefie Landing Zone 1 (LZ-1) na Przylądku Canaveral. Ten fakt wskazuje, że wynoszony satelita najpewniej trafi na niską orbitę okołoziemską (LEO). Gdyby bowiem urządzenie miało trafić na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO), wówczas dolny stopień rakiety nośnej lądowałby na barce oceanicznej.

Nie wiadomo do kogo należy ładunek, który SpaceX przetransportuje w przestrzeń kosmiczną w misji 1390. Tajny charakter przedsięwzięcia wskazuje, że może to być satelita przeznaczony do celów militarnych lub wywiadowczych, zarządzany przez odpowiednią jednostkę administracji USA – np. NRO lub dowództwo Sił Powietrznych. Pojawiały się również spekulacje, że „Zuma” może być własnością podmiotu komercyjnego.

Niemniej, jak ustalili dziennikarze portalu nasaspaceflight.com, producentem tajemniczego satelity jest przedsiębiorstwo Northrop Grumman, a sama misja ma charakter „rządowy” (opisana jako government).

Wyniesienie „Zumy” odbędzie się z wykorzystaniem nowego dolnego stopnia rakiety Falcon 9. Będzie to już ostatni start z platformy Launch Complex 39A KSC przed finalną modernizacją tego stanowiska pod kątem debiutanckiego wystrzelenia rakiety Falcon Heavy, co ma szansę nastąpić jeszcze w grudniu 2017 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!