USA: Udany test pocisku antybalistycznego dla Redzikowa [WIDEO]

29 października 2018, 12:15
SM-3
Fot. Ralph Scott/U.S. Missile Defense Agency

Amerykanie przeprowadzili skuteczną próbę przechwycenia nieprzyjacielskiej rakiety balistycznej za pomocą pocisku kinetycznego Standard Missile-3 Block IIA (SM-3 Block IIA). Był to drugi udany test wspomnianego systemu, spośród ogółem czterech dotychczas przeprowadzonych tego typu prób. Po wdrożeniu takie pociski mają trafić m. in. na wyposażenie amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej w polskim Redzikowie.

Standard Missile-3 Block IIA rozwijany jest przez Stany Zjednoczone we współpracy z Japonią. Pociski tego typu mogą być odpalane z pokładów dostosowanych do tego okrętów lub też z nabrzeżnych instalacji morskiego systemu obrony przeciwbalistycznej Aegis Balistic Missile Defense (Aegis BMD) – Aegis Ashore.

W ramach amerykańsko-japońskiej współpracy przy budowie SM-3 koncern Raytheon jest odpowiedzialny za hardware, rozwój systemu i jego całościową integrację. Mitsubishi Heavy Industries nadzoruje natomiast m.in. prace nad silnikami dla drugiego i trzeciego stopnia rakiety przechwytującej.

Pierwsza, udana próba SM-3 Block IIA miała miejsce w lutym 2017 r. Kolejne dwa podejścia, w czerwcu 2017 r. i styczniu 2018 r., zakończyły się porażkami. To ostatnie fiasko pociągnęło za sobą koszty na poziomie 130 mln USD.

Czwartą próbę U.S. Navy i Missile Defence Agency (MDA) zorganizowały w piątek 26 października br. Makieta wrogiego pocisku balistycznego została wystrzelona z Pacific Missile Range  Facility w hawajskim Kauai. Pocisk przechwytujący został zaś odpalony z pokładu niszczyciela USS John Finn. Do przechwycenia testowej rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej, nad obszarem na zachód od wybrzeży Hawajów.

"To drugie przechwycenie przez  blok IIA SM-3 jest sukcesem, jaki dzielimy z Agencją Obrony Przeciwrakietowej (MDA) i Japonią, naszymi partnerami współpracującymi na rzecz rozwoju. Wspólnie budujemy najbardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie obrony przeciwrakietowej.

Taylor Lawrence, prezes Raytheon Missile Systems

Pociski SM-3 Block IIA reprezentują zaawansowaną broń kinetyczną z rodziny „hit-to-kill”. Mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim w zakresie obrony przed nieprzyjacielskimi rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu. Pociski te USA planuje rozmieścić nie tylko w Japonii, ale również w Rumunii oraz w Polsce.

Zasięg operacyjny Standard Missile-3 Block IIA wynosi prawdopodobnie ok. 2500 km.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
fan_club_Daviena
sobota, 3 listopada 2018, 14:13

@Davien jeszcze trochę a SM3BlockIIA to na księżyc zaleci z tym pułapem ...... no lepszej komedii to juz dawno nie czytałem. Buahahahahahaha

Davien
środa, 31 października 2018, 03:21

Rafał, SM-3 do 800km a pułap zwalczanych celów ok 500, natomiast SM-3Block IIA to 25000km z pułapem do 1000km. 600km to miała pierwsza nieuzywana wersja SM-3 I tak to sa wyłacznie pociski antyrakietowe do zwalczania ICBM-ów natomiast funkcja ASAT jest dodatkowa choc juz udowodniono że potrafia zwalczać satelity .

Rafal
wtorek, 30 października 2018, 17:23

@Davien, SM-3 Block IA do 600km, SM-3 Block IIA min. 1450km max. 2350km. Tak pozatym to generalnie to sa rakiety na satelity :)

bender
wtorek, 30 października 2018, 15:35

@andy: chyba każdy w Polsce wie, że najbliższe duże miasto to Słupsk, którego mieszkańców możesz też próbować straszyć ogniem piekielnym i czarną wołgą, ale nic te strachy nie zmienią.

Davien
wtorek, 30 października 2018, 12:28

Panie Piotr pułap dla SM-3 Block IIA wynosi do 1000km, do 500 dla SM-3

Tweets Space24