Reklama

Technologie wojskowe

USAF inwestują w technologie kosmiczne. "Spójność z narodowymi celami strategicznymi"

Start rakiety Delta IV, jednego z nośników użytkowanych w ramach programu Evolved Expendable Launch Vehicle - 24 maja 2006, Przylądek Canaveral (Floryda). Fot. US Air Force / media.defense.gov
Start rakiety Delta IV, jednego z nośników użytkowanych w ramach programu Evolved Expendable Launch Vehicle - 24 maja 2006, Przylądek Canaveral (Floryda). Fot. US Air Force / media.defense.gov

W trakcie oficjalnego spotkania z mediami przedstawiciele sił powietrznych USA omówili priorytety finansowania narodowych misji kosmicznych na kolejny rok fiskalny. Założenia rozpatrywano w świetle niedawno opublikowanego i szeroko komentowanego prezydenckiego wniosku budżetowego na 2017 rok.

Spotkanie informacyjne na temat priorytetów finansowania misji kosmicznych USAF w przyszłorocznym budżecie zorganizowano 11 lutego br. w Waszyngtonie. Przedstawiciele sił powietrznych USA odnieśli się w jego trakcie do planu nakładów na realizację rządowych projektów kosmicznych, które ujęto w opublikowanej dwa dni wcześniej prezydenckiej propozycji budżetu na 2017 rok. Skupiono się przede wszystkim na wykazaniu spójności zaplanowanych wydatków z narodowymi celami strategicznymi, których realizacji mają one służyć.

W pierwszej kolejności podkreślono, że założenia budżetowe na nadchodzący rok fiskalny formułowano w oparciu o te same zasady doktrynalne i podobną strategię bezpieczeństwa, jak w roku poprzednim. Przyznano tym samym, że w mocy pozostają dwa główne zeszłoroczne założenia realizacji narodowych misji kosmicznych – zabezpieczenie amerykańskiego dostępu do przestrzeni kosmicznej w sytuacji wzrastającego zagrożenia dla dominacji USA oraz zapewnienie potencjału odstraszania i odpierania ataków przy zastosowaniu technologii kosmicznych.

Spośród podstawowych obszarów inwestycyjnych wyszczególniono m. in. technologie na użytek zarządzania i dowodzenia, system kosmicznej analizy sytuacyjnej, rozwój komunikacji satelitarnej oraz kontynuację programu rządowych lotów kosmicznych (Evolved Expendable Launch Vehicle, EELV). W zakresie kosmicznej analizy sytuacyjnej USAF planuje rozwijać projekt Kosmicznego Ogrodzenia (Space Fence) czyli systemu radarowych obserwacji sztucznych obiektów w przestrzeni okołoziemskiej – satelitów i śmieci znajdujących się na orbicie. Przy okazji poruszania kwestii związanych z obszarem zarządzania i dowodzenia w militarnych projektach kosmicznych, zwrócono również uwagę na zagadnienia pozabudżetowe, jak choćby niedawną reorganizację struktur sił powietrznych i utworzenie dedykowanej formacji wojsk kosmicznych, Space Mission Force.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!