Technologie wojskowe
Nowa formacja sił kosmicznych USAF gotowa do służby
Wraz z początkiem lutego br. siły powietrzne USA włączyły do czynnej służby nową formację wojsk kosmicznych, Space Mission Force. Oddział utworzono przy 50. Skrzydle Sił Kosmicznych w bazie lotniczej Schriever nieopodal Colorado Springs. Nowa formuła organizacyjna ma zagwarantować ciągłą gotowość operacyjną i zdolność do szybszego reagowania na sytuacje zaostrzającej się międzynarodowej rywalizacji w przestrzeni kosmicznej.
Utworzenie formacji Space Mission Force ma bezpośredni związek z planem reorganizacji wdrażanym od połowy 2015 roku przez Dowództwo Wojsk Kosmicznych USAF (US Air Force Space Command). Jednostka w stacjonująca w Schriever to zaledwie pierwszy oddany do służby oddział tego typu. Jeszcze tego roku gotowość operacyjną mają uzyskać dwa kolejne ugrupowania w bazach sił powietrznych Peterson i Buckley (obie w stanie Colorado).
Personel jednostki ulokowanej w Schriever składa się z 352 żołnierzy przydzielonych do 4 osobnych eskadr. Każda z nich posiada w swoich strukturach kolejne 4 zespoły dyżurujące w systemie zmianowym po 12 godzin. Ciągłą dyspozycyjność i właściwe przygotowanie ma gwarantować zasada rotacyjnego pełnienia służby – podczas, gdy połowa oddziału odbywa trening kompetencji, jego pozostała część realizuje zadania operacyjne. Po upływie wyznaczonego czasu następuje zamiana ról. Koordynację i wsparcie działań operacyjnych zapewnia specjalna komórka planowania misji, w której skład wchodzą między innymi technicy satelitarni, specjaliści ds. wywiadu oraz analitycy wojskowi.
Zakres zadań nowej formacji odzwierciedla postulowaną w ostatnim czasie konieczność dostosowania systemu obrony USA do zaostrzającej się międzynarodowej rywalizacji w przestrzeni kosmicznej. Przyjęty przez Pentagon kurs na wzmocnienie ochrony amerykańskich instalacji kosmicznych ma przejawiać się w zapobieganiu bezpośredniemu atakowi na obiekty satelitarne i instrumenty ulokowane na orbicie okołoziemskiej. W zakres ten wchodzi szeroka gama zagrożeń, począwszy od pocisków ASAT, przez systemy zakłócania i blokowania sygnału, aż po wykorzystanie technologii laserowych i satelitów bojowych.
Ogłoszenie gotowości operacyjnej pierwszej jednostki Space Mission Force zbiegło się w czasie z niedawną publikacją raportu CNAS, który w ostrzegawczym tonie odniósł się do aktualnych możliwości ochrony amerykańskich instalacji kosmicznych. Wzmiankowana reorganizacja sił została określona w analizie jako niewystarczająca na dłuższą metę do zapewnienia ochrony amerykańskich interesów w kosmosie.
(MK)