Reklama

KOSMONAUTYKA

USAF nie przywrócą sprawności satelity pogodowego

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

„Nie wydaje się, byśmy byli w stanie go odzyskać” - w takich słowach gen. John Hyten, zwierzchnik sił kosmicznych US Air Force, streścił aktualne szanse na przywrócenie sprawności militarnego satelity pogodowego DSMP F-19. Sprzęt, z nieznanych dotąd przyczyn, uległ awarii 11 lutego br. i od tamtej pory pozostaje niezdolny do służby.

Najnowszy komunikat na temat kondycji wadliwego satelity podano 15 marca br. w trakcie sprawozdania dowódcy sił kosmicznych USAF przed parlamentarną podkomisją ds. wojskowych. Generał John E. Hyten przyznał, że szanse na odzyskanie sprzętu są minimalne i należy liczyć się z jego ostateczną utratą. Podkreślił również, że w bardziej sprzyjających okolicznościach sugerowałby powrót do koncepcji wystrzelenia zbudowanego już satelity DMSP F-20, którego misja została odwołana po zastrzeżeniach parlamentu USA.

DMSP F-19 (Defense Meteorological Satellite Program: Flight 19) należał do najnowszych tego typu instrumentów na wyposażeniu amerykańskich sił powietrznych. Powstał w zakładach produkcyjnych firmy Lockheed Martin, a na orbitę okołoziemską trafił w kwietniu 2014 roku. Zgodnie z wyznaczonymi parametrami żywotności konstrukcji, domyślny okres zdatności satelity do służby wyznaczono na minimum 5 lat.

Wersja DSMP F-20 to bliźniaczy egzemplarz utraconego satelity pogodowego. Od momentu zablokowania projektu w grudniu 2015 roku, gotowy sprzęt zalega w magazynie w kalifornijskim Sunnyvale. Jego składowanie wymaga zachowania szczególnych warunków sterylności i pochłania rocznie blisko 40 milionów USD. Siły powietrzne USA planują podtrzymać ten stan najdalej do 20 czerwca tego roku. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczało najprawdopodobniej ostateczną rezygnację z projektu, zważywszy na nieodwracalne skutki, jakie przyniesie dla instrumentu zmiana warunków przechowywania. Z kolei formalny harmonogram Departamentu Obrony USA przewiduje zamknięcie programu DMSP do dnia 20 grudnia 2016. W świetle ostatniej awarii satelity, zwierzchnicy sił kosmicznych USAF sugerują zainteresowanym służbom, by powstrzymać się od nieodwracalnych ruchów i mieć na uwadze ewentualność koniecznej kontynuacji misji DMSP F-20.

Więcej informacji: Satelita pogodowy USAF odmówił posłuszeństwa

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!