Komunikacja
"Używany" Falcon 9 wyniesie w kosmos bułgarskiego satelitę
Oczekujący na wystrzelenie pierwszy bułgarski satelita telekomunikacyjny otrzymał swój przydział startowy. Instrument trafi na orbitę okołoziemską w połowie czerwca 2017 roku na pokładzie rakiety Falcon 9. Będzie to drugi w kolejności lot flagowego pojazdu SpaceX z ponownie wykorzystanym segmentem głównym.
Zapowiedziany na połowę czerwca br. start satelity bułgarskiego operatora BulgariaSat zostanie przeprowadzony z centrum kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral. Lot z bułgarskim satelitą na pokładzie będzie drugim w historii startem rakiety Falcon 9 z odzyskanym segmentem głównym. Do przeprowadzenia misji zostanie użyty ten sam egzemplarz, który w trakcie swojego pierwszego udanego lotu w styczniu br. pomógł dostarczyć na orbitę okołoziemską 10 satelitów konstelacji Iridium Next.
Czytaj też: Przełomowy start "używanej" rakiety Falcon 9
Jak potwierdzili przedstawiciele bułgarskiego klienta, o wyborze platformy nośnej i szansach na umieszczenie satelity na odległej orbicie geostacjonarnej (35,786 km od Ziemi) zadecydował obniżony koszt używanego egzemplarza rakiety. Nie ujawniono jednak ceny, za jaką SpaceX zgodził się podjąć realizacji misji. We wcześniejszych nieprecyzyjnych deklaracjach przedstawicieli SpaceX pojawiały się wzmianki o szacowanych oszczędnościach rzędu nawet 1/3 nakładów na odpalenie rakiety w wersji nieużywanej. Obecnie cena katalogowa startu z wykorzystaniem całkowicie nowego egzemplarza Falcona 9 sięga 62 mln USD.
Satelita BulgariaSat-1 to pierwszy w historii bułgarski satelita telekomunikacyjny i zarazem jedyny instrument w posiadaniu bułgarskiego operatora na orbicie geostacjonarnej. Wcześniej Bułgaria dysponowała tylko jednym satelitą w kosmosie, wystrzelonym przy współpracy ze Związkiem Radzieckim w ramach programu Interkosmos instrumentem naukowo-badawczym Bulgaria-1300 (Interkosmos-22). Jego misja rozpoczęła się 7 sierpnia 1981 roku.
BulgariaSat-1 należy do kategorii ciężkich satelitów telekomunikacyjnych - jego masa startowa wynosi blisko 3700 kg. Panele fotowoltaiczne mają zapewnić mu moc na poziomie 10 kW. Okres eksploatacji BulgariaSat-1 ma wynieść minimum 15 lat. Na pokładzie satelity znajdują się 2 transpondery FSS pasma Ku i 30 transponderów BSS pasma Ku.
Satelita będzie wykorzystywany do świadczenia usług Direct-to-Home (DTH) – przede wszystkim do przesyłania sygnału telewizji satelitarnej, w tym HD na obszarze Bułgarii i Serbii. Zapewni także kanały komunikacji dla klientów biznesowych, korporacyjnych i rządowych. Konstrukcję satelity BulgariaSat-1 oparto na platformie SSL 1300, której wykonawcą była firma Space Systems Loral. Spółka pozyskała zamówienie na budowę bułgarskiego instrumentu orbitalnego we wrześniu 2014 roku.
Czytaj też: Bułgaria jeszcze w tym roku będzie mieć satelitę komunikacyjnego na GEO