Reklama

Polska

W Polsce opracowano nowatorski optyczny system pomiarowy OTEST

  • Moduł interferometrii siatkowej. Fot. Astri Polska
    Moduł interferometrii siatkowej. Fot. Astri Polska

OTEST – polski, innowacyjny system pomiarowy przechodzi z fazy projektowej w etap komercjalizacji. Konsorcjum, którego liderem jest Astri Polska uzyskało na początku roku pozytywną ocenę NCBiR odnośnie realizacji części rozwojowej projektu. OTEST ma szansę znaleźć zastosowanie w firmach sektora kosmicznego, lotniczego i branży motoryzacyjnej.

Celem projektu jest opracowanie bezinwazyjnego, optycznego systemu pomiaru materiałów i elementów konstrukcji mechanicznych. Przy pomocy OTEST-u będzie można prowadzić pomiary materiałów z wykorzystaniem komory środowiskowej, co umożliwi prowadzenie w wysokich i niskich temperaturach.

Istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne, bezinwazyjne metody pomiaru odkształceń, podyktowane m.in.: oczekiwaniami redukcji masy konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości wykorzystanych materiałów. Liczymy, że system OTEST będzie z powodzeniem wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, w tym w firmach sektora kosmicznego, lotniczego i automotive.

Jacek Mandas, Prezes Zarządu Astri Polska

System będzie składał się z dwóch modułów pomiaru optycznego: moduł cyfrowej korelacji obrazu i modułu interferometrii siatkowej oraz dedykowanego oprogramowania. OTEST będzie umożliwiał wykorzystanie pojedynczych modułów, w zależności od specyfiki potrzeb klienta.

Metoda cyfrowej korelacji obrazu polega na wykonaniu i analizie serii specjalistycznych zdjęć materiału zarejestrowanych przed i po poddaniu go obciążeniom. Pozwala ona na wykrycie zmian na powierzchni badanych materiałów z wykorzystaniem światła białego. Jest to bardzo uniwersalna metoda, nie wymagająca warunków laboratoryjnych, która umożliwia wykonywanie pomiarów nawet bardzo dużych obiektów w dowolnym odstępie czasu.

Moduł cyfrowej korelacji obrazu. Fot. Astri Polska

Interferometria siatkowa jest natomiast metodą o wiele bardziej złożoną, wymagającą warunków laboratoryjnych ale dostarczającą o wiele bardziej dokładnych wyników. W przeciwieństwie do cyfrowej korelacji obrazu w interferometrii siatkowej wykorzystywana jest wiązka promieniowania laserowego, która musi zostać skierowana na badany obiekt pod ściśle określonymi kątami.

Moduł Interferometrii siatkowej zainstalowany na komorze środowiskowej. Fot. Astri Polska

Oprócz Astri Polska w pracach nad systemem OTEST uczestniczy Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej i Instytut Lotnictwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!