Polska
W Polsce opracowano nowatorski optyczny system pomiarowy OTEST
OTEST – polski, innowacyjny system pomiarowy przechodzi z fazy projektowej w etap komercjalizacji. Konsorcjum, którego liderem jest Astri Polska uzyskało na początku roku pozytywną ocenę NCBiR odnośnie realizacji części rozwojowej projektu. OTEST ma szansę znaleźć zastosowanie w firmach sektora kosmicznego, lotniczego i branży motoryzacyjnej.
Celem projektu jest opracowanie bezinwazyjnego, optycznego systemu pomiaru materiałów i elementów konstrukcji mechanicznych. Przy pomocy OTEST-u będzie można prowadzić pomiary materiałów z wykorzystaniem komory środowiskowej, co umożliwi prowadzenie w wysokich i niskich temperaturach.
Istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne, bezinwazyjne metody pomiaru odkształceń, podyktowane m.in.: oczekiwaniami redukcji masy konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości wykorzystanych materiałów. Liczymy, że system OTEST będzie z powodzeniem wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, w tym w firmach sektora kosmicznego, lotniczego i automotive.
System będzie składał się z dwóch modułów pomiaru optycznego: moduł cyfrowej korelacji obrazu i modułu interferometrii siatkowej oraz dedykowanego oprogramowania. OTEST będzie umożliwiał wykorzystanie pojedynczych modułów, w zależności od specyfiki potrzeb klienta.
Metoda cyfrowej korelacji obrazu polega na wykonaniu i analizie serii specjalistycznych zdjęć materiału zarejestrowanych przed i po poddaniu go obciążeniom. Pozwala ona na wykrycie zmian na powierzchni badanych materiałów z wykorzystaniem światła białego. Jest to bardzo uniwersalna metoda, nie wymagająca warunków laboratoryjnych, która umożliwia wykonywanie pomiarów nawet bardzo dużych obiektów w dowolnym odstępie czasu.
Interferometria siatkowa jest natomiast metodą o wiele bardziej złożoną, wymagającą warunków laboratoryjnych ale dostarczającą o wiele bardziej dokładnych wyników. W przeciwieństwie do cyfrowej korelacji obrazu w interferometrii siatkowej wykorzystywana jest wiązka promieniowania laserowego, która musi zostać skierowana na badany obiekt pod ściśle określonymi kątami.
Oprócz Astri Polska w pracach nad systemem OTEST uczestniczy Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej i Instytut Lotnictwa.