Reklama

SATELITY

Waszyngton ogłasza program rozwoju małych satelitów

  • Fot. NASA
    Fot. NASA

Biały Dom ogłosił nową inicjatywę mającą na celu promocję rozwoju małych satelitów. Gromadzi ona w jednym miejscu szereg projektów podejmowanych w tym celu przez instytucje i agencje federalne USA. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Harnessing the Small Satellite Revolution”.

Podjęcie inicjatywy „Harnessing the Small Satellite Revolution” zostało podane do wiadomości publicznej 21 października przez wchodzące w skład administracji prezydenta Obamy White House Office of Science and Technology Policy (OSTP). Projekt gromadzi w jednym miejscu szereg działań podejmowanych w ostatnim czasie przez NASA, Pentagon oraz inne rządowe agencje i mających na celu wspieranie rozwoju małych satelitów (ang. SmallSats). Amerykańska agencja kosmiczna definiuje je przy tym jako sprzęt ważący poniżej 180 kg. 

CubeSat
Fot. NASA

Przykładowo Narodowa Agencja Wywiadu Geoprzestrzennego (National Geospatial-Intelligence Agency – NGA) przyznała w tym roku wart 20 mln USD kontrakt firmie Planet z San Francisco. Przedsiębiorstwo Planet, wcześniej znane jako Planet Labs, buduje konstelację wysokiej jakości satelitów do obserwacji Ziemi. NGA kupiła prawa do korzystania przez 7 miesięcy z aktualizowanych co 15 dni archiwów zdjęć planety, należących do Planet. Zdjęcia posłużą agencji NGA m.in. do monitoringu środowiska i realizacji zadań wywiadowczych.

Natomiast Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (National Oceanic and Atmospheric Administration - NOAA) podpisała umowy z firmami GeoOptics i Spire Global. Łączna wartość kontraktów na zakup komercyjnych danych pogodowych opiewa na ponad milion dolarów.

Ważnym ogniwem inicjatywy „Harnessing the Small Satellite Revolution” jest powołany do życia wirtualny instytut na rzecz rozwoju technologii małych satelitów. Small Spacecraft Systems Virtual Institute, zwany też S3VI, będzie działał w ramach należącego do NASA Ames Research Center. Będzie skupiał całą wiedzę na temat coraz szybciej rosnącego segmentu małych satelitów. Jego istnienie pozwoli bardziej efektywnie pracować nad rozwojem tych urządzeń i ułatwi wejście na związany z nimi rynek małym podmiotom.

NASA zamierza przeznaczyć 30 mln USD na programy związane z małymi satelitami. Z tego 25 mln USD ma pójść na zakupy satelitarnych danych naukowych na temat Ziemi, a pozostałe 5 mln USD na wsparcie rozwoju technologii związanych z konstelacjami małych satelitów.

Czytaj też: NASA buduje flotę miniaturowych satelitów

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!