Reklama

REXUS/BEXUS to programy badań naukowych prowadzonych przez studentów z wykorzystaniem rakiet i balonów. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR i Szwedzką Agencję Kosmiczną SNSB, przy współpracy z ESA. Zarówno rakiety jak i balony startują z kosmodromu Esrange w Szwecji.

W ramach BEXUS (Balloon Experiments for University Students ) zespół może wysłać ważący do 25 kg eksperyment na lot stratosferyczny, możliwy dzięki zastosowaniu balonu z helem. Maksymalny pułap takiej misji to ok. 30 km, a długość lotu wynosi do 5 godzin. Podczas pojedynczej misji kilka eksperymentów, dostarczonych przez studentów z różnych krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej, wynoszonych jest w podczepionej do balonu gondoli, o wymiarach 1,16 x 1,16 x 0,84 m.

Zespół młodych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej wziął udział w 21 edycji BEXUS. Zrealizowali wówczas eksperyment FREDE (Freon Decay Experiment).

Inicjatywa REXUS (Rocket Experiments for University Students) pozwala natomiast wysłać w lot suborbitalny eksperyment ważący do 10 kg, i mieszczący się w cylindrycznym kontenerze o średnicy 355,6 mm. Tak przygotowane doświadczenie, wraz z kilkoma innymi, dostarczonymi przez studentów z różnych państw, zostaje wyniesione mierzącą ponad 6 m rakietą REXUS. Pojazd ten osiąga maksymalnie wysokość 100 km i do 120 sekund stanu nieważkości dla ładunku użytecznego. Całość ładunku powraca na powierzchnię Ziemi.

W 2017 r. ten sam zespół adeptów sztuki inżynierskiej z Wrocławia wziął udział w REXUS 21, z powodzeniem realizując eksperyment DREAM (Drilling Experiment for Asteroid Mining), polegający na badaniu przebiegu wiercenia w warunkach próżni i mikrograwitacji.

Dziś weterani REXUS/BEXUS chcą podzielić się swoim doświadczeniem z reprezentantami młodszych roczników studentów, zainteresowanymi realizacją edukacyjno-badawczych projektów kosmicznych. W tym celu powołali inicjatywę Rocket/Balloon.pl. Jej celem jest podniesienie kompetencji polskich inżynierów w zakresie planowania, zarządzania i prowadzenia projektów kosmicznych. W programie mogą wystąpić studenci legitymujący się tytułem inżyniera/licencjata, magistra, lub doktoranci, którzy mają ciekawy pomysł na eksperyment do zrealizowania poprzez REXUS/BEXUS.

Logo Rocket/Balloon.pl. Ilustracja: Rocket/Balloon.pl

Zespoły zainteresowane wsparciem mogą zgłaszać swoje pomysły za pośrednictwem internetowego formularza. Spośród zgłoszeń zostanie wyłonionych 6 zespołów (3 dla REXUS i 3 dla BEXUS), które 22 czerwca br. zaprezentują swoje idee we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Z tej szóstki złożone z ekspertów jury wyłoni dwie drużyny zwycięskie – jedną zainteresowaną wzięciem udziału w programie REXUS i jedną dla programu BEXUS. Członkowie tych najlepszych drużyn dostaną od weteranów DREAM szerokie wsparcie merytoryczne w kwestiach takich jak: przygotowanie dokumentacji, organizacja zespołu i finansów, przeprowadzanie testów, kontakty z ESA, DLR czy SNSB oraz pozyskiwanie sponsorów. Dzięki temu, jak przekonuje Mikołaj Podgórski z DREAM, rozpoczynający swoją przygodę studenci nie będą musieli od nowa „wynajdywać koła” – czyli samodzielnie zmagać się chociażby z niezwykle skomplikowanymi procedurami ESA w kwestii składania proposali.

Po co ktoś ma przebywać tą ciężką i wyboistą drogę samemu, skoro może z nami. A w końcu, po kilku latach, gdy eksperymenty wybranych przez nas zespołów polecą w kosmos czy stratosferę, Polsce przybędzie kilku/kilkunastu inżynierów kosmicznych. Klasyczna sytuacja win-win.

Mikołaj Podgórski, zespół DREAM

Nazwy drużyn, które zwyciężyły i dostaną ekspercką pomoc zostaną ujawnione pod koniec czerwca br. Swoje doświadczenia będą oni mogli zrealizować w okresie październik 2018 – marzec 2019 r.

Przedsięwzięcie Rocket/Balloon.pl cieszy się patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej i ESA, a także wsparciem Wrocławskiego Parku Technologicznego. Inicjatywa realizowana jest za pośrednictwem firmy Scanway, w której pracują weterani FREDE/DREAM, a jej właścicielem jest również jeden z nich – Jędrzej Kowalewski.

Uczestnictwo w programach REXUS/BEXUS daje młodym inżynierom możliwość gruntownego poznania procedur i wymogów odnoście dokumentacji dla projektów kosmicznych ESA. Mają oni unikatową szansę przeprowadzić własne doświadczenie od pomysłu do faktycznego sprawdzenia podczas lotu rakietą lub balonem. Przy okazji nawiązują cenne znajomości z profesjonalistami z europejskiego sektora kosmicznego.

Reklama
Reklama

Komentarze