Reklama

KOSMONAUTYKA

Dodatkowe 75 mln USD dla Rocket Lab

Rakieta Electron. Ilustracja: Rocket Lab
Rakieta Electron. Ilustracja: Rocket Lab

Firma Rocket Lab uzyskała od inwestorów nowe środki w wysokości 75 mln USD. Kapitał pozwoli na przyspieszenie prac nad wdrożeniem rakiety nośnej Electron. Pojazd dedykowany jest elastycznemu wynoszeniu małych satelitów na orbitę okołoziemską.

Rocket Lab to przedsiębiorstwo amerykańsko-nowozelandzkie. Firma wybudowała na należącym do nowozelandzkiej Wyspy Północnej półwyspie Mahia stanowisko startowe uznawane za pierwszy na świecie prywatny kosmodrom. 21 marca koncern otworzył swoją nową siedzibę w Huntington Beach w stanie Kalifornia. Kompleks produkcyjny ma powierzchnię blisko 14 tys. m².

Zakończona niedawno czwarta runda finansowania Rocket Lab oznaczona została literą „D”. Wzięli w niej udział inwestorzy tacy jak Data Collective, Promus Ventures; firmy które uczestniczyły we wcześniejszych rundach Bessemer Venture Partners, Khosla Ventures i K1W1, oraz jeden nieujawniony z nazwy podmiot.

W rundzie D Rocket Lab zebrał 75 mln USD, a łącznie w czterech turach 148 mln. Wartość tego producenta rakiet szacowana jest obecnie na 1 mld USD.

Finansowanie pozwoli nam zwiększyć produkcję [rakiety] Electron by zaspokoić stale zwiększający się popyt, który obserwujemy ze strony rosnącego sektora małych satelitów.

Peter Beck, założyciel i CEO Rocket Lab

Zastrzyk funduszy posłuży władzom Rocket Lab do przyspieszenia i zwiększenia wolumenu produkcji rakiety Electron. Pierwszy jej egzemplarz został już przesłany do testów na półwyspie Mahia. Pojazd ten skonstruowany jest z kompozytów węglowych z przeznaczeniem do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną małych satelitów – głównie obserwacyjnych i telekomunikacyjnych. Jego system napędowy wykorzystuje wytwarzane z wykorzystaniem technologii druku 3D silniki Rutherford. Electron może wynieść ważący do 150 kg ładunek na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 500 km.

Zgodnie z prezentowanym harmonogramem w tym roku ma się jeszcze odbyć od pięciu do siedmiu lotów rakiety Rocket Lab. Trzy z n Data Collective ich będą misjami testowymi, jeden wykonany zostanie na rzecz firmy Moon Express uczestnika zawodów Google Lunar X Prize. Inny start zostanie natomiast przeprowadzony dla NASA, w ramach kontraktu zdobytego przez Rocket Lab w październiku 2015 r. w programie Venture Class Launch Services. Wśród klientów firmy są także firmy takie jak Planet, czy Spire.

Duże zainteresowanie ofertą firmy Rocket Lab było z pewnością istotną zachętą dla inwestorów, którzy zdecydowali się finansować jej dalszy rozwój. Władzom samej spółki zależało by pozyskać kapitał od podmiotów które doceniają i rozumieją branżę kosmiczną. Do zarządu firmy zaproszony został Matt Ocko z Data Collective. W gremium tym dołączył do Davida Cowana (Bessemer Venture Partners), Svena Strohbanda (Khosla Ventures) i Scotta Smitha (Iridium Satellites).

Rakiety Electron będą nadal składane w Nowej Zelandii. Istnieje jednak możliwość, że pod kątem przyszłych startów z obszarów Stanów Zjednoczonych linia montażowa tych pojazdów powstanie również w USA.

Czytaj też: Lekkie rakiety nośne. Wielkie nadzieje w skromnej oprawie

Reklama

Komentarze

    Reklama