Reklama

Polska

Emilewicz: Rada Ministerialna ESA to duży sukces Polski [Space24.pl TV]

”Rada Ministerialna ESA to duży sukces Polski z dwóch powodów. To przede wszystkim sukces polskiej branży kosmicznej, ponieważ to ona decyduje o tym, że jest zwrot geograficzny, zwrot naszej składki” - mówi w rozmowie z portalem Space24 Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz i dodaje: „To również duży sukces, administracji polskiej i tego rządu, że zdecydował się podnieść znacząco składkę do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wysokość polskiej składki zwiększyliśmy z 36 mln do 45 mln na 4 lata”.

"Wiemy, że sektor oczekiwał więcej" - podkreśla Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz i mówi: "Ale to pokazuje również kierunek naszego myślenia. Co więcej, w rozmowie z ESA ustaliliśmy również możliwość dalszego wzrostu w ciągu tego okresu. A zatem programy, które będą nam szły dobrze, gdzie będziemy widzieć wzrost i duże zainteresowanie, będziemy się starać do nich pojedynczo również alokować większe środki".

"Wzrost dotyczy przede wszystkim programów opcjonalnych. A zatem tych, z których polscy przedsiębiorcy korzystają najefektywniej, najchętniej i najczęściej. Które to obszary i w których w szczególności chcielibyśmy dedykować nasze wysiłki i energię w ciągu najbliższych czterech lat, bo jest to składka na, tak jak mówiłam, 4 lata" - mówi Emilewicz.

Wiceminister Rozwoju zapowiada też wzrost nakładów na obszary związane z wykorzystaniem aplikacji, czyli usługi downstreamowe skupiające się na wykorzystaniu danych pochodzących z systemów nawigacyjnych i obserwacji Ziemi. "Ale są też obszary bardziej hardware'owe, kiedy mówimy o kosmosie, mówimy o aplikacjach, mówimy o tym, co w ten kosmos możemy wynosić, czyli program dedykowany launcherom, wynoszeniu obiektów w kosmos i tutaj po raz pierwszy w tych programach się znaleźliśmy i tam dedykowaliśmy 4 mln euro" - podkreśla Jadwiga Emilewicz   

Jadwiga Emilewicz zaznacza też, że programy ESA są tylko jednym ze sposobów realizacji polityki kosmicznej państwa, która będzie opierać się również na programie krajowym. "Budujemy rzeczywiście zintegrowany program finansowania tej branży, zintegrowany poprzez krajową politykę kosmiczną, udział w Europejskiej Agencji Kosmicznej i wreszcie efektywne wykorzystanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, z którym już teraz pracujemy nad programami dedykowanymi tym obszarom" - informuje przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju. 

W rozmowie poruszony też został temat udziału Polski w programach eksploracji przestrzeni kosmicznej, w tym misji Exomars, w którą zaangażowane są polskie firmy. 

"Exomars jest dużym programem trwającym wiele lat, w którym nas nie było. Natomiast to, gdzie zdecydowaliśmy się wyraźnie podnieść składkę to program Exploration E3P, na który nasza składka będzie wynosić niemal 4 mln euro, co daje nam możliwość współdecydowania " - podkreśla Jadwiga Emilewicz. 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!