Jacek Kosiec, dyrektor projektów kosmicznych Creotech Instruments S.A., wiceprezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego w trakcie rozmowy z serwisem Space24.pl podczas Forum Sektora Kosmicznego 2016 opowiedział o jego ocenie aktualnej sytuacji polskiego sektora kosmicznego i potencjalnych możliwości rozwojowych: "Myślę, że zarówno strategia rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, jak i nasz narodowy program kosmiczny, który będzie stawiał konkretne narodowe cele dla tego przemysłu, są potrzebne, a wręcz niezbędne, no i oczywiście potrzebne jest też zapewnienie odpowiedniego finansowania. Niestety, bez pieniędzy w kosmosie niewiele się zrobi. To bardzo kosztowna działalność, ale też potencjalnie dająca olbrzymie korzyści. Myślę, że może to być model wdrażania innowacji, który może znaleźć zastosowanie także w innych działach gospodarki." - powiedział Jacek Kosiec.
W drugiej części rozmowy Jacek Kosiec skupił się na celach, które stawia przed sobą firma Creotech Instruments: "Naszym zasadniczym celem jest integracja mikrosatelitów i ten cel chcemy w najbliższej przyszłości realizować. Program satelitarnej obserwacji Ziemi, to jest bardzo duży program, którego głównym użytkownikiem będzie Ministerstwo Obrony Narodowej. Natomiast niezależnie chcemy realizować własne pomysły, własne idee, ale na trochę mniejszych satelitach."
Creotech Instruments ma swój udział w misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej i Roskosmos ExoMars, która wystartowała w dniu 14 marca br.: "Creotech dla misji Exomars, a konkretnie dla kamery Cassis wyprodukował zasilacz. Ten projekt realizowaliśmy na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN i chciałbym podkreślić, że jedną z podstaw naszej działalności w kosmosie jest bardzo ścisła współpraca z CBK PAN i to jest właśnie jeden z przykładów bardzo dobrej współpracy" - powiedział Jacek Kosiec
Czytaj też: Polski udział w ExoMars 2016
Przedstawiciel firmy Creotech Instruments odniósł się również do udziału jego firmy w projekcie „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND”, którego celem jest zbudowanie potężnego repozytorium danych satelitarnych z kilkunastu systemów obserwacji Ziemi: "Projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem pod bardzo ścisłym nadzorem Europejskiej Agencji Kosmicznej" - i dodał: "Przewidujemy, że w czasie wakacji ten system będzie operacyjny przynajmniej w fazie testowej."
Czytaj też: Sukces polskich firm w ESA. Zbudują repozytorium danych z systemów obserwacji Ziemi