Reklama

Nawigacja

Japonia buduje system wspierający GPS. Nowy satelita na orbicie

Rakieta nośna H-IIA z satelitą Michibiki-3 na stanowisku startowym. Fot. JAXA/Youtube
Rakieta nośna H-IIA z satelitą Michibiki-3 na stanowisku startowym. Fot. JAXA/Youtube

Japońska rakieta nośna H-IIA wyniosła na orbitę satelitę Michibiki-3. Będzie on wchodzić w skład japońskiej konstelacji nawigacyjnej QZSS, będącej uzupełnieniem dla amerykańskiego systemu GPS. 

Ostatni japoński start orbitalny miał miejsce 19 sierpnia br. o godz. 7:29 czasu polskiego z kosmodromu Tanegashima. Do poprawnej separacji satelity od rakiety nośnej H-IIA doszło po 28 min. i 37 sek. od startu. Była to 35 misja kosmiczna z użyciem pojazdu nośnego tego typu, którego pierwszy lot miał miejsce w 2001 roku.

Satelita nawigacyjny Michibiki-3 o masie 4,7 tony został zbudowany przez japońską firmę Mitsubishi Electric. Ma pozostać aktywny na orbicie przez okres ok. 15 lat. Poprzednie dwa satelity konstelacji Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) trafiły na orbitę odpowiednio w 2010 roku i w czerwcu 2017 roku. Do zakończenia budowy tego regionalnego systemu pozostało umieszczenie w kosmosie jeszcze jednego satelity, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.  

System nawigacyjny QZSS będzie kompatybilny z GPS i w zasadzie będzie stanowić dla Japonii uzupełnienie systemu amerykańskiego. W gęsto zabudowanych wieżowcami japońskich miastach występują bowiem problemy z dokładnym pozycjonowaniem za pomocą GPS. Wynika to z faktu, że często zbyt mała do przeprowadzenia triangulacji liczba satelitów amerykańskich znajduje się na niebie na tyle wysoko, by przepływu sygnału od tych urządzeń do użytkownika nie tłumiła miejska zabudowa. Dzięki satelitom QZSS, z których zawsze co najmniej jeden ma być obecny w pobliżu zenitu, można będzie skorzystać z dodatkowego elementu, który wspomoże pozostające w zasięgu urządzenia GPS. Ten mechanizm umożliwi precyzyjne pozycjonowanie użytkowników nawet w „dolinach” zabudowy japońskich metropolii.

 

Zasada współdziałania QZSS i GPS. Ilustracja: JAXA

Konstelacja japońskich satelitów GNSS będzie obsługiwana przez prywatną firmę Quasi-Zenith Satellite System Services Incorporated, przy współpracy z tamtejszą agencją kosmiczną JAXA. System będzie dostępny w Japonii i  w najbliższych okolicach tego kraju. ma osiągnąć gotowość operacyjną w połowie 2018 r., gdy gotowość operacyjną na orbicie osiągną trzy satelity na orbicie kwazi-stacjonarnej i jeden na orbicie geostacjonarnej. Do roku 2024 Japonia zamierza zwiększyć liczbę satelitów działających w ramach QZSS do siedmiu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama