Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Luksemburg: miliony euro na misje wydobywcze w kosmosie

  • Koncepcja graficzna przedstawiająca multizakresowy instrument obserwacyjny Akryd firmy Planetary Resources do wykrywania, śledzenia i badania składu mineralnego obiektów kosmicznych w przestrzeni okołoziemskiej. Ilustracja: Planetary Resources / planetaryresources.com
    Koncepcja graficzna przedstawiająca multizakresowy instrument obserwacyjny Akryd firmy Planetary Resources do wykrywania, śledzenia i badania składu mineralnego obiektów kosmicznych w przestrzeni okołoziemskiej. Ilustracja: Planetary Resources / planetaryresources.com

Rząd Luksemburga podpisał z amerykańską firmą Planetary Resources umowę zakładającą wsparcie pozyskiwania surowców kosmicznych z obiektów krążących w bliskiej przestrzeni okołoziemskiej. Kontrakt formalizuje przekazanie prywatnej spółce państwowego dofinansowania o wartości blisko 25 milionów euro.

W informacji opublikowanej 3 listopada br. potwierdzono, że amerykańska firma Planetary Resources pozyskała od rządu Luksemburga dofinansowanie w kwocie sięgającej 27,6 mln USD (25 mln EUR). Zgodnie z podpisanym kontraktem, blisko połowa zadeklarowanego wkładu (12 mln EUR) ma bezpośrednio zasilić budżet prywatnej spółki pochodzącej z Redmond w stanie Waszyngton. Pozostała części ma natomiast być przekazywana stopniowo, w postaci grantów z przeznaczeniem na konkretne cele badawcze i zadania rozwojowe realizowane w filii Planetary Resources ulokowanej na terytorium Luksemburga.

Głównym zamysłem przyświecającym porozumieniu obu stron jest umożliwienie startu pierwszej komercyjnej misji w kierunku asteroidy w perspektywie do 2020 roku. Firma Planetary Resources pozyskała już poprzednio na ten cel środki finansowe w kwocie 21,1 mln USD od funduszy wysokiego ryzyka (venture capital) i prywatnych inwestorów. Wśród głównych fundatorów znalazł się m.in. współzałożyciel koncernu Google, Larry Page.

Zaangażowanie Luksemburga w przedmiotowy projekt firmy Planetary Resources nie kończy się na wsparciu finansowym i stworzeniu dogodnych warunków dla ulokowania lokalnego przedstawicielstwa amerykańskiej firmy. Miejscowy rząd będzie w sposób ciągły czuwał nad realizacją projektu dzięki obecności swojego przedstawiciela w zarządzie spółki. Luksemburskie władze zapowiedziały również dalsze inwestycje i kontynuację zaangażowania w innych programach kosmicznego górnictwa ze swoim udziałem. Wstępne porozumienie zawarto do tej pory z firmą Deep Space Industries z Kalifornii, które zakłada współfinansowanie przez Luksemburg prac nad prototypem specjalnego pojazdu kosmicznego zdolnego do prowadzenia wydobycia na asteroidach.

Czytaj też: Rząd Luksemburga inwestuje w kosmiczne górnictwo

Reklama

Komentarze

    Reklama