Studencki satelita PW-Sat2 ma trafić na orbitę w grudniu 2017 r. na pokładzie rakiety nośnej SpaceX. Urządzenie będzie demonstratorem technologii, który przetestuje żagiel deorbitacyjny, mający służyć przyspieszeniu spalenia satelity w ziemskiej atmosferze. Nowa animacja prezentuje, jak żagiel deorbitacyjny ma rozwinąć się w przestrzeni kosmicznej.
PW-Sat2 to drugie już urządzenie tego typu budowane przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej. Pierwszy PW-Sat poleciał w lutym 2012 r. i zakończył działanie w październiku 2014. PW-Sat2 będzie CubeSatem typu 2U w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x10x22 cm. Nowy satelita studencki ma zostać wyniesiony z użyciem rakiety Falcon 9 dostarczonej przez SpaceX w grudniu br. Zaangażowani w projekt studenci wyrazili na Facebooku nadzieję, że zeszłoroczna eksplozja rakiety tego typu na stanowisku startowym i związane z tym opóźnienia nie doprowadzą do przesunięcia terminu wystrzelenia PW-Sata2.
"Aktualnie pracujemy m.in. nad kampanią testową satelity i jego podsystemów oraz przygotowujemy ostateczne prototypy żagla i innych elementów mechanicznych. Pracy jest ogrom, ale nie poddajemy się i wierzymy, że za kilka miesięcy pokażemy wam gotowego satelitę." - oznajmili członkowie SKA. Autorem nowej animacji jest Marcin Świetlik a za jej montaż odpowiadał Piotr Kuligowski.
Głównym celem misji PW-Sat2 jest przetestowane żagla deorbitacyjnego, który ma pozwolić na szybsze usunięcie satelity z orbity po zakończeniu jego misji. Dzięki temu nie zamienia się on w tzw. "kosmiczne śmieci", niebezpieczne dla innych obiektów w kosmosie. W PW-Sat2 do deorbitacji ma zostać wykorzystany specjalny żagiel o powierzchni ok. 4 m², przypominający spadochron, którego zadaniem jest zwiększenie powierzchni satelity i jego wyhamowanie z użyciem oporu aerodynamicznego występującego na niskich orbitach. Cały żagiel ma zająć ok. 1/4 całego PW-Sata2 (270 ml). Rozwiązanie, jeśli tylko okaże się skuteczne będzie mogło znaleźć swoje zastosowanie komercyjne, także dla znacznie większych satelitów, w związku ze wzrostem zainteresowania problematyką usuwania nieczynnych urządzeń z orbity.
Zobacz też: Zaczniemy prace nad kolejnym satelitą z serii PW-Sat [Space24.pl TV]