Reklama

KOSMONAUTYKA

Polscy inżynierowie projektują mechanizmy do montażu sondy ESA

  • Satelita Euclid, ilustracja: ESA/C. Carreau

SENER Polska zaprojektuje, wykona i przetestuje mechanizmy niezbędne do bezpiecznego montażu sondy Euclid, która będzie badać m.in. zjawisko rozszerzania się wszechświata. Przedsiębiorstwo opracowuje także mechanizm rozkładający i pozycjonujący antenę kierunkową wykorzystywaną do utrzymania łączności satelity z ziemią.

Polskie kompetencje w dziedzinie mechanizmów do montażu satelitów

Zadaniem SENER Polska, spółki hiszpańskiego konsorcjum Sener jest zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie trzynastu urządzeń wspomagających montaż sondy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Euclid. Firma realizuje ten projekt na zlecenie Thales Alenia Space, głównego wykonawcy misji kosmicznej. SENER Polska dostarczył już z powodzeniem pierwszą transzę urządzeń.

Kluczowymi podzespołami wchodzącymi w skład zestawu MGSE są urządzenia odpowiedzialne za przemieszczanie satelity w różnych płaszczyznach. Wyposażono je dodatkowo w mechanizmy utrzymujące konstrukcję w pożądanym położeniu nawet przy zmianie środka ciężkości, do której dochodzi w wyniku montażu kolejnych elementów. SENER Polska zbuduje również urządzenie symulujące satelitę Euclid – jego wymiary, masę i położenie środka ciężkości. W najcięższej konfiguracji, służącej do testów wytrzymałościowych, urządzenie posiada zdwojoną masę sondy Euclid, czyli 4,7 tony.

Euclid
Urządzenie do podnoszenia satelity w konfiguracji horyzontalnej, ilustracja: Sener Polska

Konstrukcje do montażu satelitów ważą, co najmniej kilkaset kilogramów, a najczęściej kilka ton, i składają się z tysięcy części i kilometrów kabli. Umożliwiają precyzyjne podnoszenie satelity i przenoszenie go za pomocą dedykowanych dźwigów, obracanie we wszystkich kierunkach w celu umożliwiania dostępu technikom, transportowanie do komór testowych oraz na miejsce startu, a na końcu umieszczenie w ładowni rakiety nośnej.

Podzespoły dla misji ESA

Warto dodać, że SENER Polska zaangażowany jest również w opracowanie kluczowego podzespołu sondy EUCLID. Chodzi o mechanizm rozkładający i pozycjonujący antenę kierunkową wykorzystywaną do utrzymania łączności satelity z ziemią. Inżynierowie firmy odpowiadają za analizy numeryczne, a także integrację oraz testy systemu siłowników wykorzystywanych w modelach kwalifikacyjnych oraz w modelu lotnym.

Zrozumieć proces rozszerzania się Wszechświata

Euclid to średniej wielkości misja kosmiczna realizowana w ramach programu "Cosmic Vision" ESA. Jej całkowity koszt ma wynieść ok. 500 mln Euro. Satelita ma trafić na orbitę do końca 2020 roku na pokładzie rakiety nośnej Sojuz 2.1b wyposażonej w górny stopień Fregat-MT. 

Celem misji Euclid jest zrozumienie, dlaczego Wszechświat rozszerza się w tempie, jakie obserwujemy. Fizycy podejrzewają, że czynnikiem, który ma znaczący wpływ na to zjawisko jest „ciemna energia”. Instrumenty badawcze sondy Euclid mają pozwolić spojrzeć na obraz Wszechświata sprzed 10 miliardów lat.

Nie tylko Euclid

Sonda Euclid to nie jedyny projekt ESA, w który zaangażowana jest firma SENER Polska. Polscy inżynierowie zatrudnieni w spółce pracują także m.in. nad specjalną pępowiną dla łazika marsjańskiego w ramach misji ExoMars 2020, mechanizmem wyboru instrumentu dla teleskopu ATHENA, który będzie badać wszechświat w zakresie promieni X oraz 10-metrowym manipulatorem magnetometru dla misji JUICE mającej za zadanie eksplorację układu planetarnego Jowisza

Czytaj więcej: Dyrektor generalna SENER Polska: Sektor kosmiczny to branża fair play

 

Reklama

Komentarze

    Reklama