Reklama

Polska

Fot. Space24.pl

Prezes Creotech: Galileo Masters ma pobudzić aktywność wśród młodych [Space24.pl TV]

”Galileo Masters ma pobudzić aktywność wśród młodych osób, start-upów i osób prywatnych, które mają ideę na wykorzystanie danych satelitarnych” - mówi w rozmowie ze Space24.pl dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A. i dodaje wspominając o polskiej edycji konkursu Galileo Masters: „W zeszłym roku ten konkurs był rekordowy jeśli chodzi o ilość zgłoszeń i dobrych pomysłów.” Wypowiedź dotyczyła również tworzonego w Europie systemu nawigacji satelitarnej Galileo oraz nowego akceleratora sektora kosmicznego Space3ac. 

"Galileo Masters ma pobudzić aktywność wśród młodych osób start-upów, osób prywatnych, które mają ideę na wykorzystanie danych satelitarnych" - mówi w rozmowie ze Space24.pl Dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A. i dodaje wspominając o polskiej edycji konkursu Galileo Masters: "W zeszłym roku ten konkurs był rekordowy jeśli chodzi o ilość zgłoszeń i dobrych pomysłów. Na sam konkurs zgłoszono 60 różnych aplikacji, które mogą przekuć się m.in. dzięki uczestnictwu w tym konkursie na konkretne zastosowania gospodarcze." Wspominając o roli firmy Creotech na tym polu prezes Brona powiedział: "Creotech stara się włączać we wszystkie inicjatywy, które budują ten rynek w Polsce, a dzięki takim inicjatywom (jak Galileo Masters - przyp. red.) może on znacząco wzrosnąć w najbliższych kilku latach." Portal Space24.pl jest patronem medialnym polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2016. 

Czytaj też: Otwarcie konkursu Galileo Masters 2016 w Ministerstwie Rozwoju

Rozmowa dotyczyła również budowanego w Europie systemu nawigacji satelitarnej Galileo, o którym prezes Creotech Instruments S.A. powiedział: "Posiadanie własnego systemu budowanego w Europie przez Europejską Agencję Kosmiczną, której członkiem jest Polska daje pewne podstawy bezpieczeństwa. Może się zdarzyć w pewnym momencie tak, że z tych czy innych powodów system GPS, darmowy, taki jaki jest dostępny w tej chwili przestanie być dostępny. Musimy mieć system backup-owy bo znaczna część nowoczesnej gospodarki bazuje właśnie na zastosowaniu lokalizacji."

Ostatnim tematem rozmowy był akcelerator Space3ac, którego tegoroczna edycja skoncentrowana jest wokół systemów obserwacji Ziemi"My jako Creotech Instruments jesteśmy w trackie budowy największego w Europie repozytorium danych obserwacji Ziemi i z przyjemnością się nim podzielimy z zespołami, które będą chciały budować swoje własne biznesy" - poinformował dr Grzegorz Brona.

Czytaj też:  Sukces polskich firm w ESA. Zbudują repozytorium danych z systemów obserwacji Ziemi

Reklama
Reklama

Komentarze