Rosjanie przetestowali system startowy pocisku balistycznego Sarmat

2 stycznia 2018, 17:34

W grudniu 2017 r. Rosjanie przeprowadzili test międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-28 Sarmat. Celem próby było przede wszystkim sprawdzenie działania ciśnieniowego mechanizmu, wyrzucającego pocisk z silosu. Niemniej, z doniesień medialnych wynika, że rakieta pokonała po starcie kilkadziesiąt kilometrów, skąd wniosek, że uruchomiony musiał zostać jej silnik marszowy pierwszego stopnia.

Pocisk balistyczny Sarmat, w krajach NATO znany także pod nazwą Satan 2, może przenosić do 10 ton ładunku. To oznacza, że rakieta daje możliwość przetransportowania do 10 ciężkich głowic jądrowych bądź 15 lekkich - o łącznej mocy rażenia na poziomie od 150 kiloton do 1 megatony. Jego maksymalny zasięgo to 16 tys. km.

O najnowszym rosyjskim teście poinformował 27 grudnia 2017 r. "Moskowskij Komsomolec". Próba miałą miejsce w ostatnim miesiącu minionego roku na terenie kosmodromu w Plesiecku, w obwodzie archangielskim. Przedsięwziecie zakończyło się ponoć sukcesem, a wszystkie cele testu zostały zrealizowane.

Podstawowym celem próby było sprawdzenie, jak zadziała mechanizm odpowiedzialny za wypchnięcie pocisku z wyrzutni poprzez gwałtowne zwiększenie ciśnienia gazu wewnątrz silosu. To rozwiązanie wystrzeliwuje ICBM na wysokość około 30 m, gdzie dopiero uruchamiany jest silnik marszowy dolnego członu rakiety. Podczas ostatniego testu w Plesiecku ten mechanizm zadziałał poprawnie.

Doniesienia medialne wskazują jednak, że prototypowy Sarmat pokonał kilka tuzinów kiometrów, spadając ostatecznie w granicach obszaru testowego poligonu. Z powyższego wynika, że rakieta musiała po starcie pokonać ten dystans rozpędzając się za pomocą silnika pierwszego członu. Praca tego systemu napędowego być może była również przedmiotem testu.

Wdrażanie posicków Sarmat w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej już obecnie opóźnione jest o mniej więcej dwa lata. Prognozy wskazują, że pociski Satan 2 (Sarmat) zastąpią wcześniejsze rakiety Satan (R-36M2) w roku 2020 lub dopiero 2022. W pierwszej połowie 2018 r. można się spodziewać dwóch kolejnych próbnych wystrzeleń pocisków balistycznych RS-28 Sarmat.

Czytaj też: Rosja szykuje się do testów nowego Satana

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
keck
czwartek, 4 stycznia 2018, 12:45

sporo literówek. Czy ktoś na space.24 robi korektę tekstów? "Jego maksymalny zasięgo to 16 tys. km" "Przedsięwziecie zakończyło się ponoć sukcesem" "Sarmat pokonał kilka tuzinów kiometrów" "Wdrażanie posicków Sarmat"

Tweets Space24