Reklama

KOSMONAUTYKA

VOX Space: oferta Virgin Orbit dla sektora rządowego

Ilustracja: voxspace.com
Ilustracja: voxspace.com

Wkrótce po tym, jak zainteresowanie wynoszeniem w kosmos satelitów związanych z bezpieczeństwem narodowym USA wyraziła firma Blue Origin, swoją chęć akcesji do tego segmentu rynku zademonstrowało Virgin Group. Krok ten wykonano jednakże po cichu.

Virgin Orbit to część koncernu sir Richarda Bransona dedykowana wynoszeniu na orbitę niewielkich satelitów. Misje te mają być realizowane za pomocą małej rakiety LauncherOne, która będzie odbywać pierwszy etap lotu podwieszona do zmodyfikowanego samolotu pasażerskiego Boeinga o nazwie własnej „Cosmic Girl”. Oferta tej firmy skierowana jest przede wszystkim do firm prywatnych.

Tymczasem, nie chwaląc się specjalnie mediom, Virgin Orbit utworzyło pod nazwą VOX Space spółkę zależną, która ma także wynosić satelity przy użyciu systemu LauncherOne, tyle, że nie dla klientów komercyjnych, lecz dla sił zbrojnych oraz administracji zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i państw sojuszniczych.

VOX Space będzie zatem wykorzystywać tę samą technologię wynoszenia ładunków na orbitę co Virgin Orbit. Jednak misje związane z satelitami, od których zależy bezpieczeństwo narodowe USA, będą musiały spełniać wiele wygórowanych wymagań, związanych choćby z certyfikacją, które nie dotyczą usług dla sektora komercyjnego. Bardzo ważne będzie w tym przypadku zapewnienie klienta, że jego wszelkie „informacje wrażliwe” zostaną należycie zabezpieczone przed podmiotami niepowołanymi do ich pozyskania.

Dodatkowo, jak podkreśla Jonathan Shieber z portalu techcrunch.com, wydzielenie nowego przedsiębiorstwa do realizacji wymagających dyskrecji misji rządowych może być tym istotniejsze, że Grupa Virgin przyjmuje wsparcie finansowe od zagranicznych inwestorów - chodzi przede wszystkim o planowany zastrzyk w wysokości co najmniej miliarda USD od Arabii Saudyjskiej.

Niemniej należy pamiętać, że VOX Space, korzystając z technologii LauncherOne, będzie mogło wynosił ładunki użyteczne o masie do ok. 200 kg i to wyłącznie na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Czytaj też: Blue Origin chce wynosić ładunki związane z bezpieczeństwem narodowym USA

Reklama
Reklama

Komentarze