Reklama

Polska

Wizyta w ESTEC na rozpoczęcie polskich prac w projekcie ESA

Centrum Badawcze ESA ESTEC w Noordwijk. Fot. ESA
Centrum Badawcze ESA ESTEC w Noordwijk. Fot. ESA

Od konsultacji w ESTEC, największym europejskim ośrodku dedykowanym technologiom kosmicznym, rozpoczął się udział inżynierów z Astri Polska w projekcie FLIGhT. Zlecenie przydzielone polskiej firmie przez ESA dotyczy zaprojektowania oprogramowania, które umożliwi testowanie europejskich odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS). Projekt potrwa 15 miesięcy, jego wartość to około 650 tysięcy PLN.

W dniu 12 września br. pracownicy działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska spotkali się z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej w centrum badawczym ESTEC (European Space Research and Technology Centre) – największym ośrodku dedykowanym technologiom kosmicznym w Europie. Tematem spotkania był projekt zlecony polskiej firmie w zakresie opracowania oprogramowania testującego dla odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS). Warta 650 tyś. PLN inicjatywa będzie realizowana z udziałem Astri Polska w ciągu najbliższych 15 miesięcy.

Celem projektu FLIGhT (Flexible environment for GNSS Testing) jest zaprojektowanie i stworzenie elastycznego oprogramowania, które pozwoli na wygenerowanie środowiska testowego dla odbiorników GNSS, z nastawieniem na odbiorniki do zastosowań kosmicznych. Głównym założeniem projektu jest uniwersalność oprogramowania, która pozwoli na testowanie różnego rodzaju odbiorników. Projekt FliGhT jest realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz finansowany z jej środków w ramach programu Polish Industry Incentive Scheme.

Należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej centrum badawcze ESTEC zlokalizowane jest w miejscowości Noordwijk w Holandii. To właśnie tutaj ESA pracuje nad większością swoich flagowych programów. Podczas spotkania inaugurującego prace nad projektem FLIGhT zespół Astri Polska spotkał się z przedstawicielami technicznymi ESA. Spotkanie miało na celu omówienie szczegółowych założeń dotyczących finalnego produktu.

W chwili obecnej, oprócz projektu FLIGhT Astri Polska zaangażowana jest w dwa kolejne projekty z obszaru nawigacji satelitarnej realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Są to: TecHNO (Test Environment for Hybrid NavigatiOn) - projekt związany z rozwojem technologii nawigacji hybrydowej (GNSS+LTE) oraz AGGA-4 gdzie zadaniem Astri Polska będzie zbadanie charakterystyki radiacyjnej odbiornika nawigacji satelitarnej GNSS - podczas testów w warunkach promieniowania jonów ciężkich oraz protonów. Wcześniej, w latach 2015-2016, Astri Polska zrealizowała projekt FLIRT - PL (Fitting LIon Receiver Tests in PoLand), którego zadaniem było przetestowanie odbiornika nawigacyjnego GNSS “LION”, dedykowanego dla satelitów badawczych, obserwacyjnych i telekomunikacyjnych.

Czytaj też: Astri Polska w europejskich projektach nawigacyjnych

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!