Reklama
  • Wiadomości

Wizyta w ESTEC na rozpoczęcie polskich prac w projekcie ESA

Od konsultacji w ESTEC, największym europejskim ośrodku dedykowanym technologiom kosmicznym, rozpoczął się udział inżynierów z Astri Polska w projekcie FLIGhT. Zlecenie przydzielone polskiej firmie przez ESA dotyczy zaprojektowania oprogramowania, które umożliwi testowanie europejskich odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS). Projekt potrwa 15 miesięcy, jego wartość to około 650 tysięcy PLN.

Centrum Badawcze ESA ESTEC w Noordwijk. Fot. ESA
Centrum Badawcze ESA ESTEC w Noordwijk. Fot. ESA

W dniu 12 września br. pracownicy działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska spotkali się z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej w centrum badawczym ESTEC (European Space Research and Technology Centre) – największym ośrodku dedykowanym technologiom kosmicznym w Europie. Tematem spotkania był projekt zlecony polskiej firmie w zakresie opracowania oprogramowania testującego dla odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS). Warta 650 tyś. PLN inicjatywa będzie realizowana z udziałem Astri Polska w ciągu najbliższych 15 miesięcy.

Celem projektu FLIGhT (Flexible environment for GNSS Testing) jest zaprojektowanie i stworzenie elastycznego oprogramowania, które pozwoli na wygenerowanie środowiska testowego dla odbiorników GNSS, z nastawieniem na odbiorniki do zastosowań kosmicznych. Głównym założeniem projektu jest uniwersalność oprogramowania, która pozwoli na testowanie różnego rodzaju odbiorników. Projekt FliGhT jest realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz finansowany z jej środków w ramach programu Polish Industry Incentive Scheme.

Należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej centrum badawcze ESTEC zlokalizowane jest w miejscowości Noordwijk w Holandii. To właśnie tutaj ESA pracuje nad większością swoich flagowych programów. Podczas spotkania inaugurującego prace nad projektem FLIGhT zespół Astri Polska spotkał się z przedstawicielami technicznymi ESA. Spotkanie miało na celu omówienie szczegółowych założeń dotyczących finalnego produktu.

W chwili obecnej, oprócz projektu FLIGhT Astri Polska zaangażowana jest w dwa kolejne projekty z obszaru nawigacji satelitarnej realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Są to: TecHNO (Test Environment for Hybrid NavigatiOn) - projekt związany z rozwojem technologii nawigacji hybrydowej (GNSS+LTE) oraz AGGA-4 gdzie zadaniem Astri Polska będzie zbadanie charakterystyki radiacyjnej odbiornika nawigacji satelitarnej GNSS - podczas testów w warunkach promieniowania jonów ciężkich oraz protonów. Wcześniej, w latach 2015-2016, Astri Polska zrealizowała projekt FLIRT - PL (Fitting LIon Receiver Tests in PoLand), którego zadaniem było przetestowanie odbiornika nawigacyjnego GNSS “LION”, dedykowanego dla satelitów badawczych, obserwacyjnych i telekomunikacyjnych.

Czytaj też: Astri Polska w europejskich projektach nawigacyjnych

Reklama
Reklama