Reklama

SATELITY

Włochy w uścisku epidemii. Podgląd z orbity ujawnia ukryty efekt blokady państwa

Ilustracja:  ESA/ATG medialab [esa.int]
Ilustracja: ESA/ATG medialab [esa.int]

Wzorem wcześniejszych obserwacji poczynionych nad Chinami, satelita Sentinel 5P – działający w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi, Copernicus – przyjrzał się bliżej skutkom przymusowego zatrzymania włoskiej gospodarki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Efekt okazał się taki sam jak niedawno w Azji.

Nowe dane z satelity Copernicus Sentinel-5P, opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną w piątek 13 marca w formie krótkiego materiału wideo, ukazują wyraźny spadek zanieczyszczenia powietrza nad Włochami – zwłaszcza emisji dwutlenku azotu. Redukcja jest szczególnie widoczna w północnych regionach Półwyspu Apenińskiego. Sytuacja zbiega się w czasie z ogólnokrajową blokadą, mającą na celu uniemożliwienie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Animacja pokazuje wahania emisji dwutlenku azotu w Europie od 1 stycznia do 11 marca 2020 roku. Dane pochodzą z instrumentu Tropomi umieszczonego na pokładzie satelity Copernicus Sentinel-5P, który mapuje stopień różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza na całym świecie. Instrument wystrzelono na orbitę 13 października 2017 roku.

image
Porównanie danych z satelity Sentinel 5P nt. emisji dwutlenku azotu w okresie od wczesnego stycznia do wczesnego marca 2020 roku. Ilustracja: ESA/Copernicus

 

„Szczególnie widoczny jest spadek emisji dwutlenku azotu w dolinie Padu w północnych Włoszech” – podkreśla Claus Zehner, kierownik misji satelity Copernicus Sentinel-5P. „Chociaż mogą występować niewielkie różnice w danych z powodu zachmurzenia i zmieniającej się pogody, jesteśmy bardzo pewni, że ograniczenie emisji, które widzimy, zbiega się z blokadą we Włoszech, powodując mniejszy ruch i działalność przemysłową” – zaznacza ekspert ESA.

System Copernicus Sentinel-5P - znany również pod pełną nazwą Sentinel-5 Precursor - to pierwszy składnik programu Copernicus odpowiedzialny za monitorowanie bieżącego stanu ziemskiej atmosfery. Przenoszony przez niego przyrząd Tropomi umożliwia mapowanie wielu gazów śladowych, takich jak: dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan, tlenek węgla i aerozole - wszystkie one wpływają na powietrze, którym oddychamy, a tym samym na nasze zdrowie i klimat.

Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie i potrzebę ciągłego monitorowania jakości powietrza, nadchodzące misje Sentinel-4 i Sentinel-5, w ramach unijnego programu Copernicus, będą monitorować kluczowe gazy śladowe i aerozole. Misje te dostarczą informacji na temat jakości powietrza, ozonu stratosferycznego i promieniowania słonecznego, a także monitorowania klimatu.

Copernicus Sentinel-5P Tropomi jest obecnie najdokładniejszym przyrządem do pomiaru zanieczyszczenia powietrza z kosmosu. Pomiary te, dostępne na całym świecie dzięki polityce bezpłatnych i otwartych danych, dostarczają kluczowych informacji obywatelom i decydentom.

Josef Aschbacher, dyrektor ESA ds. programów obserwacji Ziemi

Choroba koronawirusowa (COVID-19) została niedawno ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako pandemia, a na całym świecie zanotowano już ponad 145.000 jej przypadków. We Włoszech liczba ta jest szczególnie wysoka, co czyni je państwem o największej liczbie zarażonych poza Chinami. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił 10 marca faktyczną blokadę całego kraju.

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna/Copernicus

Reklama

Komentarze

    Reklama