POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE
Wspólna budowa stacji księżycowej treścią porozumienia Chin i Rosji
Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny rosyjskiej państwowej korporacji Roskosmos oraz Zhang Kejian, szef Narodowej Agencji Kosmicznej Chin (CNSA), podpisali w imieniu rządów swoich państw porozumienie zapowiadające współtworzenie Międzynarodowej Naukowej Stacji Księżycowej (MNSK - МНЛС). Planowaną instalację określono we wspólnym komunikacie jako „wszechstronną bazę eksperymentów naukowych, zdolną do długotrwałej działalności autonomicznej na powierzchni Księżyca lub na jego orbicie”.
Wstępne postanowienia dotyczące utworzenia wspólnej Międzynarodowej Naukowej Stacji Księżycowej (MNSK - МНЛС, Mieżdunarodnaja Naucznaja Łunnaja Stancija, Международная научная лунная станция) ujęto w treści listu intencyjnego podpisanego 9 marca br. w trakcie wideokonferencji przedstawicieli Roskosmos i CNSA. "Kierując się zasadą parytetu praw i obowiązków, strony podejmą współpracę przy tworzeniu Międzynarodowej Naukowej Stacji Księżycowej w formule otwartego dostępu dla wszystkich zainteresowanych państw i partnerów międzynarodowych, mając na celu wzmocnienie współpracy naukowej, promowanie badań i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych w interesie całej ludzkości" - ujęto w treści komunikatu o zawarciu porozumienia między Rosją i Chinami.
Międzynarodowa Naukowa Stacja Księżycowa ma być zespołem eksperymentalnych obiektów badawczych tworzonych na powierzchni i/lub na orbicie Księżyca. Z ich użyciem zamierza się prowadzić multidyscyplinarne i wielokierunkowe prace badawcze, obejmujące eksplorację i obserwację Księżyca, analizowanie jego zasobów, a także prowadzenie badań podstawowych, eksperymentów oraz testów technologii - z możliwością długotrwałej bezzałogowej pracy, jak też umożliwienia obecności człowieka na Księżycu.
Wśród przyjętych przez Roskosmos i CNSA postanowień o utworzenia MNSK znalazło się zobowiązanie do opracowania "mapy drogowej" projektu, a także utrzymywanie ścisłej interakcji w obszarach: planowania, weryfikacji, projektowania, wdrażania oraz obsługi technicznej, w tym promocji zamysłu utworzenia MNSK wobec światowej społeczności kosmicznej. "Rosja i Chiny tradycyjnie dążą do rozwoju współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych, nauki o kosmosie i wykorzystania przestrzeni kosmicznej" - zadeklarowano w okolicznościowym komunikacie Roskosmos.
Przedstawiciele Rosji i Chin zwracają przy tej okazji uwagę, że porozumienie dotyczące MNSK jest już kolejną z ostatnio podejmowanych wspólnych rosyjsko-chińskich inicjatyw w dziedzinie eksploracji Księżyca i głębokiego kosmosu. Wcześniej Roskosmos i Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna zadeklarowały współdziałanie w ramach koordynacji rosyjskiej misji orbitalnej LunaResurs-1, a także przy chińskiej misji księżycowej Chang'e-7 (badanie rejonów polarnych Srebrnego Globu). Wspólnym wysiłkiem ma być również tworzone naziemne centrum danych z eksploracji Księżyca i przestrzeni kosmicznej.
Co się tyczy dążenia do skupienia wokół MNSK większej liczby partnerów międzynarodowych, deklaruje się trwanie dalszych rozmów (zwłaszcza po stroni chińskiej). We wtorek 9 marca br. przy innej okazji zamiar zacieśnienia współpracy z Chinami w dziedzinie badań kosmicznych miała potwierdzić też Francja.