Reklama

Polska

Wykorzystanie danych satelitarnych w Polsce na konferencji w Ministerstwie Rozwoju

  • Minister Jadwiga Emilewicz podczas konferencji "Satelity dla społeczeństwa". Fot. Space24.pl

W Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja „Satelity dla społeczeństwa”, podczas której zaprezentowano wyniki badania prowadzonego przez stowarzyszenie Eurisy, dotyczącego wykorzystania danych satelitarnych przez podmioty publiczne. Dotyczy to już 80% badanych instytucji, głównie w dziedzinie nawigacji satelitarnej i obserwacji Ziemi. Wydarzenie dało też możliwość dyskusji nad wykorzystaniem systemów kosmicznych do realizacji potrzeb obywateli.

19 kwietnia br. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja "Satelity dla społeczeństwa", której głównym celem było przybliżenie roli zastosowań satelitarnych w pracy urzędów publicznych. Okazją do zorganizowania konferencji była prezentacja wyników prowadzonego w 2015 roku badania, obejmującego polskie urzędy publiczne szczebla lokalnego i centralnego, dotyczącego korzystania z usług satelitarnych. Wyniki przedstawiło stowarzyszenie Eurisy, skupiające europejskie agencje kosmiczne i rządowe biura zajmujące się przestrzenią kosmiczną. W konferencji wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz, prezes Polskiej Agencji KOsmicznej prof. Marek Banaszkiewicz i wiceprezes Eurisy Johannes Ortner. Badanie Eurisy dotyczyło przede wszystkim tego, w jaki sposób dane z satelitów mogą być wykorzystane w administracji, przemyśle i życiu codziennym, a także tego, w jakim stopniu pomagają one w pracy urzędów państwowych. 

Otwierając konferencję Wiceminister Rozwoju powiedziała:

Kosmos to dzisiaj wielki zasób danych, to dzisiaj wielkie wyzwanie ale to też wielki napęd dla najlepiej rozwiniętych gospodarek świata. W tym wyścigu Polska bierze dzisiaj aktywny udział i dokłada też swoją cegiełkę, nie tylko do badań, ale też do technologii.

Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju

Jadwiga Emilewicz zwróciła również uwagę, że polskie firmy już obecnie wygrywają konkursy, a także budują infrastrukturę i systemy danych, a głównym zadaniem jest teraz zoperacjonalizowanie i wykorzystywanie danych pochodzących z systemów kosmicznych. Zapowiedziała również powstanie narodowej strategii kosmicznej, która będzie częścią zapowiedzianego przez Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" 

Czytaj też: Emilewicz: Branża kosmiczna elementem planu Morawieckiego [Wywiad].

prof. Marek Banaszkiewicz
prof. Marek Banaszkiewicz, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, fot. Space24.pl

Podczas swojego wystąpienia prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz zwrócił uwagę na wykorzystanie technik satelitarnych dla potrzeb państwa. Prezes POLSA wyróżnił w tym obszarze przede wszystkim siły zbrojne.

Polska Agencja Kosmiczna ma pion wojskowy, co nie jest powszechną praktyką wśród agencji kosmicznych, ale ma go celowo. Polska stawia przed sobą wyzwanie, by swoją obronność zwiększyć. Siły zbrojne również korzystają z tych technologii. Co więcej, większość z nich powstała w ośrodkach wojskowych, oczywiście nie w Polsce, ale warto przypomnieć, że GPS to jest system wojskowy używany przez cywili, telekomunikacja od początku miała ten aspekt wojskowy również, no i nie da się ukryć, że obserwacje Ziemi również były używane w celach strategicznych.

Prof. Marek Banaszkiewicz, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Prof. Banaszkiewicz zwrócił również uwagę na rolę edukacji we wdrażaniu technik satelitarnych ponieważ "po to, żeby świadomie korzystać z technik satelitarnych trzeba je wdrażać od dziecka". Dzięki technikom satelitarnym obywatele zyskują też "wygodę i wyższy standard życia" - uzupełnił profesor. 

Wiceprezydent Eurisy Johannes Ortner opowiedział z kolei o tym, jakie trudności może sprawiać używanie technik satelitarnych z punktu widzenia instytucji rządowych, poruszył też temat badań prowadzonych przez Eurisy ze wsparciem Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, w badaniu udział wzięło 49 jednostek sektora publicznego w Polsce. Pytania dotyczyły m.in. tego w jakim stopniu wykorzystywane są dane z zakresu nawigacji, łączności satelitarnej i obserwacji Ziemi. Odzew badanych instytucji wskazuje z kolei na to, że dane satelitarne są w Polsce wykorzystywane w praktyce do poprawy jakości wielu usług publicznych. Zdecydowana większość jednostek (80 proc.) miała już wcześniejsze doświadczenia z usługami opartymi o techniki satelitarne, z czego 78 proc. respondentów stosowało nawigację satelitarną, natomiast 71 proc. wykorzystywało techniki obserwacji Ziemi.

Konferencja "Satelity dla społeczeństwa". Fot. Space24.pl

Dalsze wystąpienia dotyczyły m.in. planów Ministerstwa Rozwoju w kwestii polskiej polityki kosmicznej, co zreferowała Otylia Trzaskalska-Stroińska. Jako główne wyzwania w tej kwestii zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Rozwoju wskazała stworzenie strategii kosmicznej, zwiększanie konkurencyjności polskich firm oraz promowanie i rozwijanie współpracy pomiędzy nauką a przemysłem. 

Na tym tle interesujące było pokazanie konkretnych przykładów wykorzystania usług satelitarnych dla potrzeb administracji publicznej. Wśród nich można było wyróżnić m.in. monitoring prowadzony z użyciem danych radarowych miasta Jastrzębie-Zdrój zagrożonego szkodami górniczymi. Krzysztof Mączewski, główny Geodeta Uniwersytetu Warszawskiego, zaprezentował z kolei wykorzystywanie danych satelitarnych dla poprawy efektywności służb ratowniczych. W ramach usprawnienia systemu m.in. w oparciu o dostęp do danych z kosmosu udało się skrócić czas wyjazdu karetki do pacjenta, aż o 2 min 48 sek. 

Konrad Kurpiński z Urzędu Morskiego w Gdyni zreferował działanie systemów wspomagających monitoring ruchu morskiego oraz operacje portowe. Jednym z tematów wystąpienia była także konstelacje satelitów SAT-AIS,w  ramach której powstaje pierwszy polski komercyjny satelita. 

Czytaj też: Przemysł o polskim satelicie SAT-AIS-PL.

Konferencje zakończyła dyskusja interaktywna "Wyzwania i szanse rozwoju wykorzystania usług satelitarnych w sektorze publicznym", podczas któej paneliści mieli okazję skomentować wyniki badania Eurisy, a także wnioski z nich płynące. 

Organizatorzy konferencji "Satelity dla społeczeństwa" to Eurisy, Ministerstwo Rozwoju i PARP we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama