Reklama

KOSMONAUTYKA

Załoga misji Crew-2 dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

W sobotę 24 kwietnia br. kapsuła Crew Dragon misji załogowej Crew-2 pomyślnie przybiła do modułu Harmony będącego częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Potwierdzenie połączenia spłynęło o godz. 11:07 czasu polskiego (CEST).

Statek zadokował autonomicznie do ISS, znajdującej się na niskiej orbicie okołoziemskiej, ok. 400 km nad Oceanem Indyjskim - dzień po starcie z centrum kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie. To już druga misja załogowa przewieziona skutecznie na ISS przez ten konkretny egzemplarz kapsuły Crew Dragon.

Na pokładzie wyprodukowanej przez SpaceX kapsuły Crew Dragon, nazwanej Endeavour, znalazło się czworo astronautów: dowódca misji Shane Kimbrough, pilot Megan McArthur (prywatnie żona Boba Behnkena - jednego z dwóch astronautów pierwszej załogi Crew Dragona z jego testowej misji w maju 2020 r.) oraz Japończyk Akihiko Hoshide i reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) Francuz Thomas Pesquet. Cała czwórka spędzi na stacji kosmicznej sześć miesięcy. Zastąpią oni czterech astronautów (trzech Amerykanów i Japończyka), którzy w środę powrócą na Ziemię w innej kapsule Crew Dragon (nazwanej Resilience).

Do tego czasu, przez następne cztery dni na ISS będzie zatem przebywać 11 członków załogi: sześcioro Amerykanów, dwóch Rosjan, dwóch Japończyków i jeden Francuz. Co więcej, to pierwszy raz, gdy na ISS zacumowane są dwa statki Crew Dragon równocześnie.

Bieżąca wyprawa jest ogółem już trzecią załogową misją NASA z wykorzystaniem komercyjnego systemu firmy SpaceX - wszystkie przeprowadzono w ciągu zaledwie 11 miesięcy. Partnerstwo NASA z prywatną firmą Muska pozwoliło agencji pod koniec maja ub.r. na ponowne rozpoczęcie załogowych lotów na ISS, po blisko dziesięcioletniej przerwie. Wcześniej amerykańscy astronauci byli wynoszeni na orbitę z pomocą rosyjskich rakiet i statków kosmicznych Sojuz startujących z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Źródło: NASA/PAP


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama