Reklama

Technologie wojskowe

"Zapobieganie agresji Chin w kosmosie ważniejsze niż kiedykolwiek"

gen. John Hyten, dowódca United States Strategic Command. Fot. United States Air Force
gen. John Hyten, dowódca United States Strategic Command. Fot. United States Air Force

Generał John Hyten, który stoi na czele Dowództwa Sił Strategicznych USA przykłada dużą wagę do potencjalnego zagrożenia dla interesów USA w przestrzeni kosmicznej ze strony Chin. Zapowiada przy tym zdecydowane kroki ze strony Pentagonu.

Generał lotnictwa John Hyten wygłosił niedawno dość ostre przemówienie w należącym do kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda Center for International Security and Cooperation. Generał przypomniał, że w 2007 r. Chińska Republika Ludowa przetestowała możliwość zestrzelenia satelity krążącego na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Jego zdaniem, od tego czasu Chińczycy stale doskonalą tę umiejętność i to nie tylko w stosunku do urządzeń na LEO, ale także w odniesieniu do satelitów krążących na innych, bardziej oddalonych od planety orbitach.

W niedalekiej przyszłości oni będą mogli wykorzystać tę zdolność [zestrzeliwania satelitów] przeciwko każdemu pojazdowi, jaki mamy w kosmosie. Musimy się temu przeciwstawić, a najlepszym sposobem, żeby zapobiec wojnie jest być gotowym do wojny. Więc Stany Zjednoczone tak postąpią i upewnimy się, że każdy wie, iż jesteśmy przygotowani na wojnę.

generał John Hyten, dowódca Sił Strategicznych USA

Czytaj też: Chiny przygotowują się do testu rakiety antysatelitarnej

Generał podkreślił, że obecnie zapobieżenie agresji w przestrzeni kosmicznej jest ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ Stany Zjednoczone są mocno zależne od swoich systemów satelitarnych: komunikacyjnych, ostrzegania przed atakiem balistycznym, czy GPS. Przypomniał o istotnej roli czterech satelitów GSSAP (Geosynchronous Space Situational Awareness Program), które strzegą bezpieczeństwa instrumentów umieszczonych na orbitach geosynchronicznych. Ostrzegł, że rozbicie satelity na orbicie geosynchronicznej wygenerowałoby pulę kosmicznych śmieci, która, biorąc pod uwagę wysokość tej trajektorii, pozostałaby tam na zawsze.

Generał zauważył też, że potrzebne jest zacieśnienie współpracy sił zbrojnych z amerykańskim przemysłem. Wojsko powinno chronić obszar, gdzie działają firmy prywatne. Natomiast przedsiębiorstwa te mogą wspierać armię świadcząc usługi w zakresie wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, czy w dziedzinie teledetekcji.

Generał lotnictwa John Hyten 3 listopada ub. r. przejął komendę nad Dowództwem Sił Strategicznych USA. Ogółem, jego kariera w wojsku sięga już 36 lat. W latach 2014-2016 kierował Air Force Space Command.

Czytaj też: Międzykontynentalne pazury chińskiego smoka [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!