Reklama

KOSMONAUTYKA

ZEA stawia na rozwój sektora kosmicznego

  • Ilustracja: Emirates Mars Mission
    Ilustracja: Emirates Mars Mission

O ambitnych zamiarach Zjednoczonych Emiratów Arabskich w kwestii eksploracji kosmosu przedstawiciele kraju mówili podczas odbywającego się w Abu Dhabi Globalnego Kongresu Kosmicznego. W 2020 roku ma się rozpocząć misja pierwszego arabskiego orbitera marsjańskiego. W dalszej perspektywie ZEA chce postawić na rozwój kosmicznej turystyki.

Inżynierowie z ZEA są na najlepszej drodze do wysłania sondy kosmicznej w kierunku Marsa, w ramach misji Emirates Mars Mission (EMM). Próbnik, o nazwie „Hope” wystartuje w lipcu 2020 r. Swój cel osiągnie po około 200 dniach podróży. Jego wejście na orbitę wokół Czerwonej Planety ma uświetnić obchody 50-tej rocznicy uzyskania niepodległości przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sonda pozostanie na orbicie Marsa na wysokości pomiędzy 22000, a 44000 km na powierzchnią planety przez dwa lata z opcją przedłużenia  o kolejne dwa lata. Przedsięwzięciu patronuje następca tronu, książę Hamdan ibn Muhammad Al Maktum.

Ilustracja: Emirates Mars Mission

Dr Khalifa Al Rumaithi, szef Agencji Kosmicznej ZEA mówi, że EMM będzie dla kraju bardzo ważną misją, stanowiąc swoisty most do nowych technologii. Jego zdaniem rozwój sektora kosmicznego przyczyni się bardzo mocno do rozwoju w Emiratach wielu innych gałęzi gospodarki. Dr Al Rumaithi podkreśla również ogromne nadzieje, że misja „Hope” (hope – ang. nadzieja) szeroko zainteresuje i zainspiruje młodych do intensywnego kształcenia się w obszarze STEM. Ważnym długofalowym celem ZEA jest bowiem budowa kadr, które zasilą tamtejszy przemysł kosmiczny.

W dalszej, choć jeszcze bliżej nieokreślonej perspektywie, tamtejsi decydenci chcieliby rozwijać turystykę kosmiczną. Natomiast już w najbliższych miesiącach w tym arabskim kraju mają się pojawić pierwsze regulacje prawne dotyczące eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Misja na Marsa na 50-lecie ZEA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!